Puszcza Białowieska to jedno z tych miejsc w Polsce, w których czas się zatrzymał. Tu nikt i nic nie pędzi, nawet przyroda. A właściwie to zwłaszcza ona. Wakacje w Puszczy Białowieskiej to idealny wybór dla wszystkich, którzy chcą odpocząć w cieniu… starej puszczy.

Puszcza Białowieska – wakacje inne niż wszystkie

Nie da się dokładnie ustalić momentu powstania Puszczy Białowieskiej. Po prostu była od zawsze na dzisiejszym pograniczu Polski i Białorusi. To właśnie tu można na własne oczy zobaczyć las pierwotny, czyli taki, który żyje sobie sam, nietknięty ręką ludzką. To nie do końca to samo, co rezerwat. Las pierwotny w Puszczy Białowieskiej można zwiedzać tylko z przewodnikiem i tylko w małych grupach.

Dlaczego warto udać się na wakacje do Puszczy Białowieskiej? Bo to miejsce bardzo odludne, a w dobie koronawirusa chyba najbezpieczniejsze w Polsce. Wirus wybiera raczej duże skupiska ludzkie, raczej nie natkniemy się na niego w środku olbrzymiego lasu.

Puszcza Białowieska (fot. pixabay.com)

Puszcza Białowieska (fot. pixabay.com)

Puszcza Białowieska – tam, gdzie żyją żubry

Żubry nie są jedynym gatunkiem zwierząt żyjących w Puszczy Białowieskiej, ale utarło się, że to one są jej wizytówką. Można je zobaczyć w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. To duży, ogrodzony teren, więc spotkanie z Żubrami jest bezpieczne. Oprócz żubrów w rezerwacie można spotkać rysie, koniki polskie, dziki, jelenie i wilki. Trzeba jednak pamiętać, że to nie zoo, czasem uda się zobaczyć zwierzę tylko z daleka, bo stworzono tu warunki zbliżone do naturalnych.

Co zobaczyć w Puszczy Białowieskiej?

Na pewno samą puszczę, bo to ona jest główną atrakcją, ale warto wychylić nosa trochę dalej, do Białowieży, i zwiedzić pozostałości pałacu carskiego, cerkiew św. Mikołaja, kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus, drewniane domy. Do ciekawych turystycznie miejscowości w obrębie Puszczy Białowieskiej zalicza się też Hajnówkę, Siemianówkę i Topiło. Warto też skorzystać z licznych szlaków pieszych i rowerowych.

Puszcza Białowieska (fot. pixabay.com)

Puszcza Białowieska (fot. pixabay.com)

Wakacje w Puszczy Białowieskiej – gdzie się zatrzymać

W sercu puszczy, w miejscowości Nieznany Bór, stoi niezwykły obiekt: Enklawa Białowieska (www.apartamentywpuszczy.pl). To Puszcza Białowieska apartamenty – czyli najbardziej gościnna część puszczy. Tu można zaszyć się z dala od świata i odpocząć tylko w otoczeniu dzikiej przyrody lub założyć bazę wypadową. Apartamenty wyposażone są we wszystkie wygody łącznie z dostępem do internetu. W związku z zaostrzonymi wymogami sanitarnymi zostały wprowadzone specjalne procedury. Wszyscy goście przebywający na terenie Enklawy Białowieskiej mają prawo czuć się bezpieczni.

Podziel się.