Świeżo upieczeni kierowcy stają przed bardzo ważnym wyborem, jakim jest zakup pierwszego samochodu. Zazwyczaj biorą pod uwagę aspekt finansowy i standardy estetyczne, jednak wielu zapomina, że również ważną kwestią jest wysokość OC, jaką przyjdzie im zapłacić. Młodzi kierowcy często decydują się na zakup takich modeli jak Audi lub BMW, jednak czy to rzeczywiście dobry wybór?

Jakie marki samochodów są najlepsze dla młodego kierowcy?

Audi i BMW to marki, które kojarzą się z luksusem, wydajnością i prestiżem, dlatego tuż po odebraniu prawo jazdy wiele osób chce zostać właścicielem właśnie takiego pojazdu. Jednak dla początkującego kierowcy mogą one wiązać się z wyższymi kosztami zarówno zakupu, jak i ubezpieczenia. Wysokość składki OC dla takich modeli może być również znacznie wyższa niż dla innych marek.

Czy OC dla młodych kierowców zawsze jest wysokie?

Jednym z najczęściej wybieranych modeli przez młodych kierowców jest BMW, którego ubezpieczenie kosztuje średnio 13% więcej dla tej grupy wiekowej. Równie dobrym wyborem, jednak narażającym kierowcę na nieco mniejsze koszty jest na przykład Opel Corsa lub Opel Astra. Młodzi kierowcy powinni wziąć również pod uwagę takie modele jak Toyota Corolla lub Yaris. Oba samochody cechują się niski kosztami eksploatacji, trwałością i kompaktowymi rozmiarami.

Więcej informacji na temat wyboru pierwszego samochodu dla młodego kierowcy znajdziesz tutaj: www.rankomat.pl/samochod/pierwszy-samochod-dla-mlodego-kierowcy

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy jest nieco wyższy niż dla starszej grupy wiekowej. Wiąże się to przede wszystkim z ilością kolizji, których sprawcami są osoby poniżej 25 roku życia. W 2020 roku wskaźnik wypadków dla grupy wiekowej 18-25 był najwyższy, a przyczyną kolizji w najczęściej było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. To jednak nie jedyny aspekt, który biorą pod uwagę ubezpieczyciele. Podczas wyliczania OC dla młodego kierowcy znacznie mają również takie elementy jak: staż za kierownicą, okres ubezpieczenia, miejsce zamieszkania, model samochodu, przebieg, a nawet stan cywilny.

Czy OC dla młodych kierowców zawsze jest wysokie?

Co obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Zakup OC (odpowiedzialność cywilna) jest wymogiem prawnym i żaden kierowca nie może z tego zrezygnować, jeśli chce legalnie poruszać się pojazdem. W momencie wypadku z ubezpieczenia sprawcy pokrywana jest rekompensata poszkodowanym. Mogą to być koszty leczenia, rehabilitacji, naprawy uszkodzonego pojazdu, a nawet odszkodowanie za straty moralne.

OC nie obejmuje kosztów napraw samochodu sprawcy ani kosztów leczenia samego kierowcy. Jest to ubezpieczenie skierowane głównie na zabezpieczenie finansowe osób poszkodowanych przez działania kierowcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakresu OC, a także dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać najlepsze dla siebie zajrzyj tutaj: www.rankomat.pl/ubezpieczenie-oc.

Czy OC dla młodych kierowców zawsze jest wysokie?

Czym grozi niewykupienie OC?

W Polsce przepisy prawa nakazują posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC każdemu właścicielowi pojazdu mechanicznego, który porusza się po drogach publicznych. Wynikają one z ustawy o ruchu drogowym. Brak wykupionego OC lub przerwa w jego posiadaniu obciążone są wysoką karą, której otrzymanie z pewnością nie ucieszy żadnego kierowcy.

W 2023 roku za brak wykupionego OC samochodu osobowego do trzech dni można zapłacić nawet 1440 zł. Im dłużej kierowca będzie zwlekał z płaceniem ubezpieczenia – tym wyższy koszt będzie musiał w końcu ponieść. Po 14 dniach kwota może powiększyć się do nawet 7200 zł. Choć początkowy koszt wykupienia OC nie należy do najniższych, to kary za jego brak powinny skutecznie zniechęcić do zwlekania z opłatami.

Za brak aktualnego ubezpieczenia na kierowców mogą zostać nałożone inne kary. Konsekwencją braku OC jest również zakaz prowadzenia pojazdów przez określony czas. Natomiast wielokrotne uchylanie się od odpowiedzialności wykupienia ubezpieczenia grozi sprawą w sądzie. Wyrok może obejmować grzywnę, ograniczenie wolności lub nawet jej pozbawienie.

Czy OC dla młodych kierowców zawsze jest wysokie?

Co powinno się znaleźć w samochodzie młodego kierowcy?

Oprócz wykupionego OC, samochód powinien być wyposażony w konkretne akcesoria, których brak również może skutkować mandatem. Co powinno znajdować się w aucie, nie tylko młodego kierowcy?

  • Trójkąt ostrzegawczy – ten niewielki przyrząd jest niezastąpiony podczas awarii. W przypadku, gdy dalsza jazda jest niemożliwa, należy ustawić go w odpowiedniej odległości za pojazdem. Jest to sygnał dla nadjeżdżających z tyłu kierowców, że ten samochód się nie porusza.
  • Gaśnica – do samochodu zazwyczaj kupowane są gaśnice klasy ABC. Po zakupie kierowcy powinni pamiętać również o regularnym sprawdzaniu terminu przydatności tego urządzenia
  • Apteczka pierwszej pomocy – podczas wypadków nie raz kluczową rolę odgrywa czas, a apteczka umożliwia błyskawiczną pomoc, np. dzięki znajdującym się w niej opaskom uciskowym i bandażom, które mogą zapobiec dalszemu krwawieniu lub pojawieniu się zakażenia.

Pierwsze auto młodego kierowcy nie musi być nowe ani mieć dużej mocy – musi być jednak sprawne i mieć aktualne badania oraz wymagane przepisami prawnymi wyposażenie.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.