Pod koniec lat 50. wraz z rozwojem techniki, konstruktorzy samochodów zaczęli interesować się nowatorskimi rozwiązaniami, które miały usprawnić motoryzację. Jednym z takich rozwiązań były… poduszkowce. W 1960 roku Curtiss-Wright zaprojektował samochód Aircar 2500, będący poduszkowcem wyglądającym z zewnątrz jak samochód.

Inżynierowie Curtiss-Wright chcieli stworzyć pojazd, który mógłby poruszać się po każdym terenie, ale od początku zakładali, że ma to być pojazd skierowany do zwyczajnych użytkowników dróg, a nie pojazd specjalistyczny. Tylko poduszkowiec mógł zapewnić takie możliwości.

Curtiss-Wright Aircar 2500
Curtiss-Wright Aircar 2500

W związku z tym opracowano pojazd wyposażony w dwa silniki lotnicze Lycoming o mocy 180 KM każdy, napędzające dwa olbrzymie wentylatory. Pomiędzy nimi umieszczono kabinę dla czterech osób. Cały pojazd miał 6,4 m długości, 2,4 m szerokości i 1,5 m wysokości, a jego masa wynosiła 1130 kg. Prędkość maksymalna wynosiła około 80 km/h. Kurtyna pod kadłubem miała 15-30 cm. Zapas paliwa starczał na około 2 godziny jazdy. Nadwozie zaprojektowano tak, żeby wyglądało jak najbardziej podobnie do nadwozia samochodu. Wyposażono je nawet w odpowiednie światła, kierunkowskazy i zderzaki.

Zbudowano dwa pojazdy, które otrzymały nazwę Aircar 2500. Poddano je intensywnym testom, podczas których okazało się, że przy tak niskiej kurtynie zamontowane silniki są za słabe, żeby pojazd uniósł się na odpowiednią wysokość, pozwalającą na poruszanie się po trudnym terenie. Przez to mógł się on poruszać tylko po utwardzonych i płaskich drogach. Dodatkowo hałas w kabinie był zbyt duży i uniemożliwiał normalne funkcjonowanie.

Curtiss-Wright Aircar 2500
Curtiss-Wright Aircar 2500

Przez pewien czas Aircarem interesowało się wojsko. Przygotowano nawet kilka pokazów, ale ostatecznie wojskowi nie znaleźli zastosowania dla takiego pojazdu. Ostatecznie w 1961 roku projekt został więc zamknięty jako nieperspektywiczny i zbyt drogi zarówno w rozwoju jak i eksploatacji. Zanim to się stało, opracowano jeszcze jedną wersję Aircara z silnikami o mocy 100 KM, przeznaczoną dla dwóch osób, ale nie wyszła ona poza rysunki projektowe.

Warto dodać, że Aircar stał się później inspiracją dla twórców filmów z serii Gwiezdne Wojny, gdzie wiele z pojazdów wizualnie bardzo przypomina pojazd Curtissa-Wrighta.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.