Zdrowy styl życia ma na celu nie tylko zadbanie o atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim zachowanie organizmu w jak najlepszym stanie, podniesienie odporności oraz poprawę jakości życia. I dlatego jest on kluczowy dla dobrego samopoczucia i zdrowia aż do późnej starości. Najlepiej pomyśleć o tym już zawczasu i zacząć dbać o siebie jeszcze za młodu. O czym więc należy pamiętać?

W zdrowym ciele zdrowy duch – aktywność fizyczna

Przepis na utrzymanie organizmu w dobrej formie może brzmieć stosunkowo prosto – jak najwięcej się ruszać. I jest to zgodne z prawdą: regularna aktywność fizyczna pomoże m.in. osiągnąć szczupłą sylwetkę, wpłynie korzystnie na kręgosłup i stawy, poprawi ogólną kondycję i wydolność, wspomoże układ immunologiczny. Co ważne, przez ćwiczenia można także nieco złagodzić różnego rodzaju dolegliwości bólowe ze strony układu ruchu. Oczywiście najlepiej skonsultować się wcześniej ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą (dotyczy to w szczególności osób po 50. roku życia).

Na początek można postawić na coraz dłuższe spacery, nordic walking, jazdę na rowerze oraz pływanie. U seniorów idealnie sprawdzi się też delikatna joga i programy fitness dla dojrzałych. Uprawiając sport nie można zapomnieć o suplementacji: niezbędne jest zadbanie o kości i stawy, w czym pomocne będą choćby witamina D i K oraz kolagen. Szukając takich suplementów przydatnych na siłowni i fitness – wapteka.pl jest miejscem, które koniecznie należy odwiedzić. Bardziej zaawansowani sportowcy znajdą w tej aptece internetowej także różnego rodzaju odżywki przed i potreningowe.

Jak zachować formę do późnej starości? Jak zestarzeć się w dobrej formie?

Dieta, która pomoże zachować witalność

Niezwykle ważny dla spowolnienia procesu starzenia jest sposób odżywiania. I tutaj warto zwrócić uwagę na mieszkańców krajów słynących z długowieczności. Dobrym przykładem jest choćby Japonia, gdzie ludzie nie dość, że dożywają bardzo późnych lat, to jeszcze do samego końca cieszą się znakomitą formą fizyczną i psychiczną. Gdzie tkwi sekret? Japończycy spożywają duże ilości świeżych warzyw i ryb. Na ich stołach króluje również ryż. Inną, ważną sprawą jest fakt, że mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni nie przejadają się – jedzą niewielkie porcje, za to dość często. O czym jeszcze powinny pamiętać osoby planujące długie życie?

  • należy jeść pięć posiłków dziennie w równych odstępach czasu
  • pięć porcji warzyw i owoców to podstawa
  • na stole powinny lądować ryby i chude mięso
  • warto pamiętać o orzechach, które korzystnie wpływają na pracę mózgu
  • unikać cukru oraz żywności wysoko przetworzonej.

Jak zachować formę do późnej starości? Jak zestarzeć się w dobrej formie?

Czy da się zapobiec demencji starczej?

Otępienie starcze, inaczej nazywane demencją jest chorobą która prowadzi do osłabienia funkcji poznawczych i wykonawczych. Sprawność mózgu jest osłabiona i co najważniejsze – postępuje stopniowo. Osoba cierpiąca na demencję najczęściej na początku ma problemy z pamięcią oraz przyswajaniem nowych informacji. Z czasem pogarsza się mowa oraz ogólna sprawność, a w ostatnim etapie osoba zmagająca się z demencją przestaje być samodzielna.

Czy można temu zapobiec? Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju otępienia starczego, jak np. choroby mózgu oraz nadużywanie alkoholu. Dla jej zapobiegnięcia warto pamiętać o wszystkich powyższych wskazówkach dotyczących aktywności fizycznej i diety. Istotna będzie też suplementacja, skoncentrowana na ochronie mózgu. Najlepiej szukać takich specyfików w aptece internetowej, gdzie jest ich największy wybór. Wystarczy sprawdzić demencja starcza – wapteka.pl, gdzie suplementy zawierają m.in. najważniejsze witaminy i wyciąg z miłorzębu japońskiego.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.