Ostatnimi czasy coraz więcej osób interesuje się tematem poszukiwania na własną rękę, zakopanych w ziemi skarbów z przeszłości. Jest to dziś o wiele łatwiejsze niż kiedyś, wraz z większą dostępnością bardzo skutecznych wykrywaczy metali. Ceny takich urządzeń są również bardziej przystępne, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Właśnie z tego powodu całkiem spora liczba amatorów poszukiwania skarbów może sobie na taki sprzęt pozwolić. O czym pamiętać wybierając odpowiednie urządzenie?

Łatwość obsługi i poziom zaawansowania sprzętu

Producenci wykrywaczy metali wciąż wprowadzają na rynek coraz bardziej zaawansowane modele takiego sprzętu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie mamy w tej dziedzinie dużego doświadczenia, to może warto na początek zainteresować się mniej skomplikowanymi wykrywaczami.

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym hobby, to nie ma się co zniechęcać trudnymi w obsłudze urządzeniami. Z czasem oczywiście można zainwestować w coraz wyższej klasy sprzęt, choćby taki jak Bounty Hunter Discovery 3300, który jest profesjonalnym urządzeniem wykrywającym wszystkie typy metali o większych gabarytach, znajdujących się w ziemi nawet do poziomu 130 centymetrów.

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z wykrywaczami metali, to nie ma się co zniechęcać trudnymi w obsłudze urządzeniami.
Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z wykrywaczami metali, to nie ma się co zniechęcać trudnymi w obsłudze urządzeniami.

Waga urządzenia

Praca z wykrywaczem metali polega na przemierzaniu wielu kilometrów z urządzeniem w ręku i na poszukiwaniu śladów znalezisk. Dlatego również waga sprzętu ma tutaj spore znaczenie. Im cięższy, tym szybciej będziemy się męczyć. Z ważącym dużo oraz niewygodnym wykrywaczem krócej będą trwały takie poszukiwania. Waga musi być kwestią, na którą warto zwrócić uwagę. Kilkaset gramów więcej może wpływać na znaczne pogorszenie wygody użytkowania sprzętu.

Kwestia tego, jak będzie nam się na danym sprzęcie pracowało i czy pomoże on nam w dokonaniu jakichś ciekawych odkryć, zależy od wprawy i obycia ze sprzętem.
Kwestia tego, jak będzie nam się na danym sprzęcie pracowało i czy pomoże on nam w dokonaniu jakichś ciekawych odkryć, zależy od wprawy i obycia ze sprzętem.

Dynamiczny czy statyczny?

Tryb pracy takiego wykrywacza ma duże znaczenie. Różnica polega na tym, że w przypadku trybu dynamicznego trzeba poruszać go równomiernie nad ziemią, aby usłyszeć zmianę sygnalizacji dźwiękowej. Ten typ wykrywacza dobrze sprawdza się do poszukiwania niewielkich przedmiotów. Natomiast urządzenie o trybie statycznym będzie lepsze, gdy zależy nam na przedmiotach o większych rozmiarach i znajdujących się na głębiej pod ziemią.

Na pewno najlepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu, który pracuje na obydwu trybach, dlatego warto zwrócić uwagę czy wykrywacz, który nas interesuje spełnia taki wymóg. Wykrywacze metali wyższej klasy będą te dwa tryby pracy posiadały, co nie pozostaje bez wpływu na ich skuteczność.


Gdy chodzi o obsługę wykrywacza metali, to z reguły po jakimś czasie dochodzi się do pewnej wprawy. Z czasem poznaje się nowe funkcje, odpowiednie tony dźwięków i różnego rodzaju sygnały. Kwestia tego, jak będzie nam się na danym sprzęcie pracowało i czy pomoże on nam w dokonaniu jakichś ciekawych odkryć, zależy od wprawy i obycia ze sprzętem.

Pewne rzeczy są kwestią czasu, dlatego nie ma sensu zrażać się do zakupionego wykrywacza. Na pewno jednak warto na spokojnie podjąć decyzję, porównując konkretne dane techniczne różnych urządzeń. Wiele ciekawych modeli wykrywaczy metali można znaleźć na www.protarget.com.pl.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.