Dobry operator obrabiarek CNC wykazuje się precyzją, dbałością o szczegóły i uważnością. Kim jest i na czym polega jego praca? Odpowiadamy w artykule.

Co oznacza skrót CNC?

Zacznijmy od rozwinięcia skrótu CNC, by najlepiej zrozumieć kim jest operator takich obrabiarek. CNC – z angielskiego computerized numerical control, czyli układ sterowania numerycznego. Dzięki niemu można komputerowo zaprojektować pracę maszyny służącej do obróbki metalu lub tworzyw sztucznych i cieszyć się mechaniczną precyzją.

Jakie zadania wykonuje operator obrabiarek CNC?

Operator obrabiarek CNC jest odpowiedzialny za obsługę i programowanie maszyn CNC takich jak frezarki, wykrawarki i tokarki (www.jptech-maszyny.pl/tokarki-do-metalu). Co więcej do niego należy dobór odpowiednich materiałów, tworzyw i narzędzi, odczytanie technicznych rysunków i projektów produkowanych elementów. Operator monitoruje i kontroluje pracę maszyny, która została zaprogramowana do wykonania obróbki. Wykonuje doraźne prace serwisowe i utrzymuje urządzenie w dobrym stanie technicznym. Musi wykazywać się dokładnością i spostrzegawczością, by wychwytywać ewentualne nieprawidłowości. Operator obrabiarek CNC jest także odpowiedzialny za okresowe badania techniczne i bezpieczeństwo na miejscu pracy.

Miejsce pracy operatora obrabiarek CNC

Miejscem pracy operatora obrabiarek CNC jest przestrzeń produkcyjna zakładu lub przedsiębiorstwa. Pracuje bezpośrednio przy maszynach.

Piły taśmowe do metalu

Wykształcenie i kwalifikacje potrzebne do zostania operatorem obrabiarek CNC

Operatorem obrabiarek CNC zostaje się po przejściu specjalistycznego kursu programowania takich maszyn i uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje. Musi również wykazywać się umiejętnością obsługi komputera na poziomie zaawansowanym. W rekrutacji będą liczyć się praktyki i staże – doświadczenie w obsłudze serwisowaniu urządzeń CNC. Dodatkowym atutem, który często zaważy nad zatrudnieniem, jest wyższe wykształcenie w kierunkach technicznych takich jak mechanika i budowa maszyn, robotyka, automatyka.

Operator obrabiarek CNC powinien stale zapoznawać się z nowinkami technologicznymi i aby być na bieżąco – uczestniczyć w kolejnych kursach i szkoleniach dotyczących usprawnień i innowacji. Kandydat na operatora obrabiarek musi wykazywać się uwagą i doskonałą koncentracją, umieć dokonywać niezbędnych obliczeń matematycznych oraz być sprawny i dokładny w pracach manualnych.

Na czym polega praca operatora obrabiarek CNC – podsumowanie

Dzięki nowym technologiom i coraz częstszemu wykorzystaniu systemu CNC w zakładach produkcyjnych, zawód operatora obrabiarek, staje się coraz bardziej potrzebny, a wykwalifikowani specjaliści nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Operatorzy obrabiarek CNC mają także dobre perspektywy rozwoju i awansu. Ich praca często doceniana jest także premiami i dodatkami.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite