Samochody koncepcyjne najczęściej spotkać może jeden z dwóch losów – piec hutniczy, albo prywatna kolekcja lub muzeum. Czasami jednak samochody koncepcyjne giną gdzieś w mrokach historii, a ich los pozostaje zagadką. Taki los spotkał zbudowanego w 1956 roku Oldsmobile Golden Rocket.

Samochód powstał z myślą o pokazie General Motors Motorama z 1956 roku. Jego projekt stworzył Harley Earl. Golden Rocket wyróżniał się oryginalna stylistyką nadwozia nawiązującą do rozpoczynającej się wówczas ery rakiet kosmicznych oraz złotym kolorem nadwozia. Ponadto samochód naszpikowany był niecodziennymi jak na tamte lata rozwiązaniami technicznymi.

Oldsmobile Golden Rocket
Oldsmobile Golden Rocket

Oldsmobile Golden Rocket miał 5,1 m długości i masę 1,1 tony. Napęd stanowił ośmiocylindrowy silnik Rocket V8 o mocy 275 KM i pojemności 5,3 litra, sprzężony z automatyczną skrzynią biegów. Nadwozie wykonano w całości z włókna szklanego, a największym wyróżnikiem był charakterystyczny przód z zaostrzonymi reflektorami, a także charakterystyczna podzielona tylna szyba.

Chociaż drzwi otwierały się tradycyjnie, na tym kończyła się ich tradycyjność. Po otwarciu, fragment dachu podnosił się, a fotele obracały się o 45 stopni i nieznacznie podnosiły, aby ułatwić wsiadanie. Wnętrze z niebieskiej skóry wykonano futurystycznie jak na tamte lata. Kierownica była składana i bardzo prosta, a jej regulacja możliwa była za pomocą przycisku. Tuż za nią w desce rozdzielczej umieszczono duży prędkościomierz.

Oldsmobile Golden Rocket
Oldsmobile Golden Rocket

Samochód zaprezentowani po raz pierwszy w 1956 roku. W kolejnych miesiącach prezentowano go na kolejnych salonach motoryzacyjnych, a w 1957 roku zaprezentowano go w Paryżu, gdzie wzbudził spore zainteresowanie na Paris Motor Show. W tym miejscu historia Oldsmobile Golden Rocket zaczyna się komplikować.

Większość samochodów koncepcyjnych General Motors (do których należał Oldsmobile) z tamtych lat trafiała na złom, ewentualnie cudem trafiała do prywatnych kolekcji projektantów samochodów. Golden Rocket natomiast po powrocie do USA zniknął. Ostatnie znane jego zdjęcia pochodzą z 1962 roku. Jest to ważna informacja, ponieważ większość zaprezentowanych w 1956 roku koncepcyjnych modeli General Motors do 1959 roku została zniszczona. Golden Rocket uniknął tego pogromu, a według dostępnych informacji, w kolejnych latach nie został zezłomowany – przynajmniej nie w oficjalny sposób.

Oldsmobile Golden Rocket
Oldsmobile Golden Rocket

Fani motoryzacji i historycy uważają, że auto mogło trafić do New Jersey, ale tam trop znika. Nie wiadomo, czy samochód trafił do czyjejś kolekcji i jest skrzętnie ukrywany, a może trafił w czyjeś ręce i został zapomniany, stojąc w jakimś zapomnianym garażu i czeka na odnalezienie. Równie dobrze mógł jednak zostać zniszczony w wypadku, albo po prostu z powodu upływu czasu i braku odpowiedniego zabezpieczenia. Nie wiadomo więc czy kiedykolwiek dowiemy się jaki los spotkał słynną złotą rakietę Oldsmobile.

Oldsmobile Golden Rocket
Oldsmobile Golden Rocket
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.