Coroczna impreza motoryzacyjna w Pebble Beach w Kalifornii to świetna okazja do obejrzenia pięknych starych samochodów oraz niesamowitych conceptów prezentowanych przez czołowych producentów samochodów. W tym roku w ramach imprezy swój concept zaprezentował Mercedes – Vision Mercedes-Maybach 6.

Zaprezentowany przez Mercedesa samochód to pierwszy model stworzony pod nazwą Maybach po reaktywacji firmy. Vision nie przypomina przy tym typowych luksusowych limuzyn, ponieważ zgodnie z planami twórców, ma on być hołdem dla historii motoryzacji i marki Mercedes. Tym samym Vision wzorowany był na kultowym Mercedesie 300SL (oczywiście podobieństwo jest bardziej wmówione niż widoczne).

Vision Mercedes-Maybach 6 (for. greencarreports.com)

Vision Mercedes-Maybach 6 (for. greencarreports.com)

Olbrzymi concept ma 5,7 m długości, 2,1 szerokości i 1,3 wysokości. Napęd stanowią cztery silniki elektryczne o łącznej mocy 750 KM, pozwalające na osiągnięcie prędkości maksymalnej 250 km/h i przyśpieszenie od zera do 100 km/h w mniej niż 4 sekundy. Zasięg na jednym ładowaniu baterii o pojemności 80kWh wynosi 500 km.

W super luksusowym, bardzo nowoczesnym, ale nie pozbawionym tradycyjnych zegarów (w porównaniu do innych conceptów) wnętrzu zmieszczą się 2 osoby. Oczywiście jak przystało na nowoczesny concept, kierowca będzie dysponować zestawem wyświetlaczy, min. na szybach.

Vision Mercedes-Maybach 6 (for. motorauthority.com)

Vision Mercedes-Maybach 6 (for. motorauthority.com)

Vision Mercedes-Maybach 6 to oczywiście tylko concept, więc raczej nie ma mowy o jego kupieniu, a już tym bardziej zobaczeniu go na drodze. Samochód jest bardziej pokazem możliwości Mercedesa i prawdopodobnie przedsmakiem niewielkich zmian stylistycznych w seryjnych modelach.

Nie zmienia to jednak faktu, że Vision robi olbrzymie wrażenie, nawet jeśli nie ma pod maską porządnego silnika V8/V12.

Poniżej kilka filmików prezentujących samochód i galeria oficjalnych zdjęć/renderów.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.