Drogie OC spędza sen z powiek niejednemu kierowcy. Wysokie ceny obowiązkowego ubezpieczenia stały się szczególnie dotkliwe po fali podwyżek po 2015 r., której skutki są odczuwalne do dzisiaj. Jak je załagodzić i sprawić, żeby polisa od odpowiedzialności cywilnej nie była tak uciążliwa dla Twojego portfela? Odpowiedź brzmi: porównywać oferty!

OC zawsze takie samo

Jak wiadomo, OC trzeba wykupić jeśli jest się właścicielem auta. I nie jest przy tym istotne, w jakim stanie się znajduje pojazd – może być nawet całkowicie niezdatny do użytku, ale jeśli nie został wyrejestrowany, to bezwzględnie trzeba opłacić dla niego ubezpieczenie. A co, jeżeli się tego nie zrobi? Cóż, wtedy należy liczyć się z wysokimi karami finansowymi, które mogą sięgać blisko 4500 zł, a uciec przed nimi bardzo trudno. Mówiąc wprost, właściciel auta nie ma wyjścia i choćby zapierał się rękami i nogami, musi wykupić OC. Nie robiąc tego, naraża się na karę znacznie większą niż koszt samej polisy. Nie znaczy to jednak, że trzeba przepłacać za OC.

Specyfika OC polega na tym, że choć jego cena może się różnić nawet kilkukrotnie w zależności od wielu czynników, takich jak np. wiek i przebieg historii ubezpieczeniowej właściciela, marka i model auta, pojemność silnika czy nawet kolor karoserii, to i tak zakres zawsze pozostaje ten sam. Krótko mówiąc, cena OC w żaden sposób nie wpływa na samo działanie ubezpieczenia – nawet jeśli zapłacisz za nie horrendalnie wysoką składkę, np. 3000 zł, to i tak otrzymasz identyczną polisę jak ta, za którą Twój sąsiad zapłacił 500 zł. Wniosek jest prosty: trzeba poszukiwać oszczędności, a te są możliwe pod warunkiem porównania ofert.

OC trzeba wykupić jeśli jest się właścicielem auta. I nie jest przy tym istotne, w jakim stanie się znajduje pojazd

OC trzeba wykupić jeśli jest się właścicielem auta. I nie jest przy tym istotne, w jakim stanie się znajduje pojazd

Porównuj i oszczędzaj

Dlaczego porównanie jest kluczowe? Ponieważ towarzystwa traktują kierowców w skrajnie różny sposób – podczas gdy w jednej firmie można liczyć na bardzo korzystną kalkulację, w innej oferta będzie znacznie mniej atrakcyjna, czyli po prostu o wiele droższa. Często zdarza się tak, że ten sam kierowca w towarzystwie A otrzymuje OC w cenie 500 zł, a w towarzystwie B za jednakową polisę musi wyłożyć dwa razy więcej – 1000 zł. To kluczowy argument, który pokazuje, jak ważne jest porównanie cen ubezpieczenia, jeśli nie chce się przepłacać. A przepłacanie nie ma sensu, jak już wykazaliśmy powyżej.

Do rozwiązania pozostaje jeszcze jedna kwestia: jak porównywać ceny OC? Na szczęście obecnie nie ma z tym problemu, a to za sprawą powszechnej dostępności do najnowszych technologii oraz dużej konkurencji na rynku agentów i agencji ubezpieczeniowych. Jeśli chodzi o Internet, można w nim znaleźć darmowe kalkulatory i porównywarki służące do indywidualnego wyliczania składki. Porównaj ubezpieczenie OC w kalkulatorze Najtaniej u Agenta i przekonaj się osobiście, jak łatwo i szybko można znaleźć najkorzystniejszą polisę, nie wychodząc przy tym z domu i dopełniając wszelkich formalności przez Internet.

Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują kierowców w skrajnie różny sposób – podczas gdy w jednej firmie można liczyć na bardzo korzystną kalkulację, w innej oferta będzie znacznie mniej atrakcyjna, czyli po prostu o wiele droższa

Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują kierowców w skrajnie różny sposób – podczas gdy w jednej firmie można liczyć na bardzo korzystną kalkulację, w innej oferta będzie znacznie mniej atrakcyjna, czyli po prostu o wiele droższa

Drugi sposób na porównanie OC to skorzystanie z usług agenta lub agencji ubezpieczeniowej. Statystyki pokazują, że ta tradycyjna forma wyliczania składki i kupowania polisy jest wciąż najpopularniejsza i stosuje ją znacznie więcej osób w porównaniu z odsetkiem kierowców korzystających z internetowych porównywarek i kalkulatorów. Wizyta u agenta lub w agencji wymaga co prawda poświęcenia czasu, jednak ma tę przewagę nad kupowaniem OC online, że agent z reguły w imieniu klienta składa wypowiedzenie poprzedniej polisy, z kolei przy kupowaniu ubezpieczenia przez Internet trzeba to zrobić samemu. W przeciwnym razie wpada się w pułapkę tzw. podwójnego OC.

Podziel się.