Wiele miejsc w USA stało się symbolami i jest znanych na całym świecie. Wśród licznych ikon ameryki znaleźć można atrakcje turystyczne, obiekty przemysłowe oraz obiekty wojskowe, takie jak Pentagon. Ten olbrzymi, zajmujący powierzchnię ponad 29 akrów budynek jest jednym z największych obiektów biurowych na świecie. Znajduje się on na obrzeżach Waszyngtonu.

Same biura, znajdujące się w obrębie tego olbrzymiego kompleksu zajmują powierzchnię 344 000 m².  Całość z wszystkimi siedmioma piętrami (5 nad ziemią, 2 pod ziemią) oraz parkingami ma powierzchnię 600 000 m². Charakterystyczna forma budynku podyktowana była warunkami panującymi w miejscu budowy i układem dróg.

Pentagon w 1947 roku
Pentagon w 1947 roku

Liczba pracowników Pentagonu wynosi około 23 tysięcy osób. 16 parkingów o powierzchni 67 akrów może pomieścić ponad 8700 samochodów. W ich biurach znajduje się ponad 85 tysięcy telefonów. Znajduje się w nim również 19 wind i 131 klatek schodowych.

Budowę obiektu rozpoczęto 11 września 1941 roku. Głównym powodem rozpoczęcia budowy było rozproszenie ówczesnych obiektów rządowych, które zajmowały liczne biura i tymczasowe obiekty w całym Waszyngtonie. Nowy budynek miał stać się centrum całego aparatu bezpieczeństwa USA. Ze względu na wybuch wojny 7 grudnia 1941 roku prace nad Pentagonem przyśpieszono. I tak, po zaledwie 16 miesiącach prac, został ukończony.

Pentagon podczas budowy - 1942 rok
Pentagon podczas budowy – 1942 rok

Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 83 mln dolarów (według obecnego kursu, byłoby to około 1,3 mld dolarów). Do budowy zużyto 620 000 ton piasku i gruzu, który wydobyto z dna rzeki Potomac, oraz 330 000 m³ betonu. Co ciekawe, w trakcie budowy ograniczono użycie stali.

Swoje siedziby znalazły w nim departamenty US Army, US Navy, US Air Force, USMC, a także departamenty Połączonych Sztabów i Sekretariatu Obrony. Wszystkie operacje wojskowe USA są koordynowane, planowane i analizowane w tym właśnie miejscu.

Pentagon współcześnie (fot. David B. Gleason)
Pentagon współcześnie (fot. David B. Gleason)

W wyniku ataku 11 września, porwany przez terrorystów samolot pasażerski linii American Airlines, lot 77 uderzył w budynek Pentagonu. Zniszczenia były spore, ale nie naruszyły możliwości pracy obiektu. W wyniku ataku zginęło 125 osób pracujących w budynku oraz 59 osób znajdujących się na pokładzie samolotu.

Ze względu na wygląd budynku po ataku, pojawiło się wiele teorii spiskowych, mówiących o tym, że żaden samolot nie uderzył w budynek, a zniszczeń dokonała… amerykańska rakieta. Dowodem na to miały być oficjalne nagrania z kamer monitoringu, na których nie widać samolotu, a jedynie eksplozję. Analizując film należy jednak zwrócić uwagę, że jest to zapis poklatkowy, a lecący z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę samolot byłby widoczny na filmie najwyżej na jednej klatce. Zresztą tak jest – fragment samolotu pojawia się na klatce zaraz przed eksplozją po prawej stronie tuż przy ziemi.

Miejsce uderzenia samolotu w budynek Pentagonu 11 września 2001 roku (fot. TSGT Cedric H. Rudisill)
Miejsce uderzenia samolotu w budynek Pentagonu 11 września 2001 roku (fot. TSGT Cedric H. Rudisill)

Tym co wyróżnia Pentagon jest jego nietypowy kształt. Ma on bowiem kształt pięciokąta i jest bardzo niski. Za wybór kształtu obiektu odpowiadał sam prezydent USA, Franklin D. Roosevelt. Architektem, który zaprojektował Pentagon był George Bergstrom i David J. Witmer

Ze względu na strategiczne znaczenie obiektu, jego wnętrze zaprojektowano tak, aby można było je pokonać jak najszybciej.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.