Po ponad 50 latach od zakończenia prób nuklearnych, Amerykanie odtajnili część archiwalnych filmów z przeprowadzonych w latach 1945-1962 prób. Filmy te po rekonstrukcji i ewentualnej cenzurze publikowane są na YouTubie.

Stany Zjednoczone przeprowadziły około 1054 prób nuklearnych, w których wykorzystano 1149 ładunków. 210 (lub 219) z nich było testami atmosferycznymi. Próby prowadzono w różnych miejscach, od Nevady, przez wyspy na Pacyfiku, aż po Alaskę, Colorado, Missisipi i Nowy Meksyk.

Łącznie w całej historii broni nuklearnej przeprowadzono 2153 testu nuklearne i 2 ataki atomowe (wszystkie eksplozje atomowe w historii można zobaczyć na animacji pt. Trinity).

Wszystkie te próby były tajne, chociaż ich skutki były dobrze widoczne na całym świecie. Amerykanie po ponad 50 latach od zakończenia atmosferycznych prób nuklearnych postanowili odtajnić filmy z tych testów. Każda eksplozja była filmowana przez setki kamer, umieszczonych w różnych miejscach wokół poligonu testowego.

Łącznie powstało około 10 000 filmów, a specjaliści z Lowrance Livermore National Laboratory zebrali około 6500 filmów, z których zeskanowano około 4200 filmów. Przeanalizowano do tej pory zaledwie 400-500 filmów z których tylko kilkadziesiąt zostało upublicznionych.

Zanim jednak filmy udostępniono publicznie, należało je zrekonstruować i odnowić, ponieważ wiele taśm na których je zapisano jest w bardzo złym stanie – do tego stopnia, że wiele nie nadaje się już do odtworzenia. Wiele pojemników w których trzymano taśmy było zamkniętych od ponad kilkudziesięciu lat.

Dodatkowo filmy przed publikacją filmy analizowane są przez przedstawicieli sił zbrojnych w celu sprawdzenia, czy na pewno nie zawierają one materiałów, których nie można ujawnić (mimo odtajnienia zbiorów).

Co istotne, już na etapie skanowania filmów, specjaliści zajmujący się analizą ich zawartości zauważyli, że wnioski jakie umieszczono w analizach nagrań tuż po ich zrobieniu są niepełne i ponowna analiza materiałów pozwoli na zdobycie dodatkowej wiedzy o skutkach eksplozji nuklearnych.

W połowie marca tego roku, do sieci na kanał Lowrance Livermore National Laboratory trafiły 63 filmy. Kolejne pojawią się w przyszłości.

Wszystkie filmy można znaleźć pod tym linkiem – LLNL Atmospheric Nuclear Tests. Poniżej kilka ciekawszych przykładów.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.