Smartfony towarzyszą nam już praktycznie przez cały dzień. Ich baterie nie są jednak na tyle duże, żeby starczyły na tyle czasu. Nie zawsze też mamy możliwość podłączenia się do gniazdka z ładowarką. W tej sytuacji naszą najlepszą opcją jest skorzystanie z powerbanka. Wybór odpowiedniego powerbanka nie jest jednak wcale taki prosty.
Przeciętny smartfon po kilku miesiącach używania jest w stanie wytrzymać intensywną pracę przez jeden dzień. Czasami jednak ten czas jest krótszy jeśli wykorzystujemy telefon do oglądania filmów lub grania. Nie zawsze też możemy sobie pozwolić na zużycie całej baterii, ponieważ nie wiemy kiedy będziemy mieli okazję do doładowania telefonu.
W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z powerbanku. Dzięki swoim stosunkowo małym rozmiarom i dużej pojemności, mogą one naładować nasz telefon w pełni nawet kilka razy. W sprzedaży dostępnych są setki różnych powerbanków, różniących się wyglądem, parametrami i dodatkowymi możliwościami. Przy wyborze powerbanka ważne jest też to gdzie go kupujemy ponieważ zdarzają się sklepy oferujące tanie chińskie urządzenia, które nie mają w praktyce deklarowanych pojemności.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze powerbanka?
W pierwszej kolejności musimy wybrać odpowiednią dla nas pojemność. Standardowo baterie współczesnych smartfonów mają pojemność między 2000 a 4000 mAh. W związku z tym nasz powerbank do telefonu powinien mieć pojemność przynajmniej dwukrotnie większą. Pozwoli to nam na przynajmniej jedno pełne ładowanie, a w praktyce 2-3 doładowania. W praktyce powerbanki o pojemności od 12 000 mAh do 20 000 mAh to najlepszy wybór. Urządzenia te są dalej małe i lekkie, przez co łatwo je zmieścić w torbie albo plecaku. Jeśli cena ma dla nas duże znacznie, możemy zainteresować się mniejszymi powerbankami o pojemności 10 000 mAh, które też będą wystarczające dla naszych potrzeb.
Kolejna kwestia to wbudowane systemy ładowania. Niektóre powerbanki wspierają funkcje quick charge i inne stosowane przez różnych producentów systemy szybkiego ładowania. Jest to istotna funkcja, ponieważ pozwoli nam na szybsze doładowanie smartfona.
Skoro mowa o systemach ładowania, ważna jest też ilość portów ładujących, co przekłada się na ilość urządzeń, które możemy ładować za jednym razem (przy równocześnie wolniejszym ładowaniu). Praktycznie wszystkie współczesne powerbanki mają już wymienne kable, więc będziemy mogli ładować zarówno iPhona jak i telefon z Androidem, po prostu zmieniając kabel z USB na Lightninga.
Dosyć ważne jest też to jakiego rodzaju port ładujący mamy w powerbanku – czy jest to microUSB czy też USB-C. Warto na to zwrócić uwagę, żeby nie nosić zbędnego kabla tylko do ładowania powerbanka.
Ostatnią rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę są wszelkiego rodzaju wyświetlacze i wskaźniki pokazujące stopień naładowania urządzenia. O ile są one fajnymi gadżetami ułatwiającymi eksploatację powerbanka, to jednak wpływają na jego zużycie energii, a więc i praktyczną pojemność.
Przykładowe urządzenia
Przeglądając oferty sklepów, np. powerbank do iPhona w RTV EURO AGD, możemy znaleźć bardzo dużo różnych urządzeń o różnorodnych parametrach i co istotne, często w bardzo korzystnych cenach. Za najlepszy powerbank uznać można Reinston 20000 mAh EPB027. Ma on dużą pojemność, uniwersalne porty i do tego bardzo niską cenę.
Bardzo podobnie prezentuje się model Gembird PB20-01 20000 mAh. Kolejny na liście jest model Besus PPJAN-C01 Powerbank Mini JA 30000 mAh. Ma on olbrzymią pojemność i różnorodne porty, ale kosztem dużej wagi dochodzącej do 680 g.
Ciekawym powerbankiem jest też Forever JS-200 12000 mAh, który może służyć jako jump starter, czyli urządzenie rozruchowe, które wykorzystamy do ożywienia akumulatora w samochodzie. Dodatkową funkcją urządzenia jest latarka i zaciski na klemy, przy czym cały czas będziemy mogli go wykorzystywać jako typowy powerbank do smartfonów.
Podsumowanie
Ilość dostępnych na rynku powerbanków jest olbrzymia. Ich parametry są obecnie bardzo dobre, a ceny przystępne. Problemem nie jest więc samo znalezienie powerbanków, a wybranie odpowiedniego do naszych potrzeb.
Niektóre powerbanki mają oprócz funkcji ładowania, dodatkowe funkcje, jak np. panel solarny, latarkę, albo nawet zapalniczkę. Znajdziemy też urządzenia pozwalające na ładowanie bezprzewodowe. Wszystko zależy czego potrzebujemy i jaki mamy budżet. Najtańsze urządzenia z dobrymi parametrami znajdziemy już za około 100 zł. Te lepsze będą kosztowały już dobrych kilkaset złotych.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.