Zastanawiasz się nad zakupem minicasco, ale nie wiesz, czy to rozwiązanie dla Ciebie? A może ten produkt jest Ci całkowicie obcy, dlatego chcesz go lepiej poznać? W obu przypadkach informacje zawarte w poniższym artykule będą pomocne, dlatego zachęcamy do jego lektury.

Na czym polega minicasco i jaką zapewnia ochronę

Jak sama nazwa wskazuje, minicasco (nie mylić ze Smart Casco) to ubezpieczenie blisko spokrewnione z autocasco, czyli polisą o najszerszym zakresie ochrony, która jest zarazem z reguły najdroższa spośród wszystkich dostępnych w sprzedaży produktów ubezpieczeniowych przeznaczonych dla kierowców. Przedrostek „mini” wskazuje zaś, że mamy do czynienia z okrojoną wersją autocasco i rzeczywiście tym mianem można określić minicasco. Na czym w takim razie ono polega i jaką ochronę zapewnia?

Otóż minicasco zawiera zapisy podobne jak w autocasco, tylko że w mocno okrojonym zakresie, który obejmuje przeważnie szkody całkowite, ale powstałe nie podczas jazdy, lecz w wyniku takich zdarzeń losowych jak np. kradzież, powódź czy spalenie. W odróżnieniu od pełnego autocasco minicasco nie zadziała więc w sytuacji, gdy podczas jazdy uderzysz w drzewo, w wybiegającą na drogę sarnę czy inny samochód. Odszkodowanie z tej okrojonej polisy otrzymasz natomiast wówczas, gdy Twoje auto padnie łupem złodziei albo zostanie zniszczone w wyniku huraganu czy uderzenia piorunem.

Minicasco – co to jest, na czym polega, dla kogo może być przydatne?

Ile kosztuje minicasco

Nietrudno się domyślać, że skoro zakres ochrony gwarantowanej przez minicasco jest znacznie węższy niż standardowego AC, również cena pozostaje niższa. Okazuje się, że okrojona polisa kosztuje nawet 3-4 mniej niż pełne autocasco, którego dokładną cenę można wyliczyć dla siebie w serwisie www.kalkulator-oc-ac.auto.pl w ramach indywidualnej kalkulacji. Jeżeli więc AC kosztuje Cię np. 1200 zł, za minicasco przyjdzie Ci zapłacić 300-400 zł. Różnica jest więc wyraźna, jednak pojawia się pytanie, czy mimo wszystko warto przeznaczyć te kilkaset złotych na polisę o tak ograniczonym zakresie ochrony?

Dla kogo minicasco

Czy minicasco się opłaca? Jak to zwykle bywa, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na postawione w taki sposób pytanie i trzeba je rozważyć z własnej perspektywy. Z uwagi na pomniejszony zakres trudno polecić to ubezpieczenie właścicielom drogich, nowych pojazdów, którzy chcą mieć pewność pełnej ochrony swojego majątku w każdej możliwej sytuacji. Zdając sobie sprawę z tego, że nawet niewielkie szkody w drogim aucie mogą się wiązać z poważnymi wydatkami, warto wybrać kompletne autocasco, najlepiej w formule all risks. Samo ubezpieczenie samochodu od kradzieży w formie minicasco to zdecydowanie za mało. Komu można zatem polecić tę polisę?

Minicasco – co to jest, na czym polega, dla kogo może być przydatne?

Jej wybór powinni przemyśleć właściciele starszych samochodów, którzy poszukują szerszej ochrony ubezpieczeniowej niż samo OC, ale nie chcą lub nie mogą kupić autocasco z uwagi na jego wysoką cenę. Często zresztą bywa tak, że pełne AC pozostaje niedostępne dla mało wartościowych aut w wieku powyżej 10-15 lat – w takiej sytuacji pozostaje jedynie wykupienie minicasco. Jeżeli rozważasz zakup tego ubezpieczenia, przy wyborze oferty kieruj się gwarantowanym zakresem ochrony i wysokością składki. Poszukuj takich polis, które zapewniają szerokie zabezpieczenie przy możliwie ja najbardziej atrakcyjnej cenie. Umowa jest podpisywana standardowo na rok z możliwością przedłużenia na kolejny rok obowiązywania.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.