Emocje to nieodłączna część człowieka. Są jak najbardziej naturalne i należy uświadomić sobie, że tak naprawdę nie ma złych emocji. Każda ma jakiś cel i jest nam w życiu potrzebna. Problem pojawia się wtedy, gdy emocje wymykają się spod kontroli i przejmują całkowitą kontrolę nad życiem. Gniew w sam sobie nie jest niczym złym czy niewłaściwym – to po prostu naturalna emocja. Jednak zbyt silny gniew, zbyt łatwe wpadanie w gniew czy brak umiejętności rozładowania gniewu są już sporym problemem i czymś, z czym należy walczyć. Jakie są przyczyny gniewu? Dlaczego nie warto tłumić gniewu i jak sobie z nim radzić w zdrowy sposób? Przeczytaj!
Przyczyny gniewu
Złość jest naturalna. W gniew wpadać potrafią już nawet niemowlęta. Z biegiem czasu jednak człowiek uczy się jak panować nad gniewem i nie pozwolić, by decydował on za niego. A przynajmniej powinien się tego uczyć, bo zdarza się tak, że w toku wychowania dziecko nie uczy się panować nad gniewem, tylko go w sobie zduszać i tłumić, co nie jest zdrowym podejściem. Jakie jednak są przyczyny gniewu?
W największym skrócie: ludzie gniewają się wtedy, gdy rzeczywistość nie przystaje do ich wyobrażeń i nie jest taka jaka – w ich mniemaniu – powinna być. W tym ujęciu złość nie jest wcale czymś złym – jest sygnałem od organizmu, że w otoczeniu dzieje się coś, co się dziać nie powinno. To pozwala się zmobilizować do działania i podjąć odpowiednie kroki. To wszystko najzupełniej naturalne i pożądane odruchy.
Złość bardzo często pojawia się przecież wtedy, gdy Twoje granice w taki lub inny sposób są naruszane. Złość daje Ci znać, że czas zacząć się bronić. Daje Ci też czynnik motywacyjny i zastrzyk energii, by mieć na to siły. W innym wypadku mógłbyś nawet nie zauważyć, że dzieje się coś złego. A to mogłoby dać przyzwolenie innym na jeszcze większe naruszanie Twoich granic.
Skutki tłumienia w sobie gniewu
Bardzo często bywa tak, że już w dzieciństwie dany człowiek uczy się, że złość jest czymś złym i niewłaściwym. Przez to ma z nią spore problemy. Może nie potrafić nad nią panować, gdy już w nią wpadnie. Może też ją w sobie dusić, co wcale nie jest zdrowym podejściem. Uwarunkowania społeczno-kulturowe sprawiają, że problemy z gniewem statystycznie częściej mają kobiety. To właśnie one słyszą w dzieciństwie, że nie wypada się gniewać czy wyrażać negatywnych emocji, a gniew „nie przystoi” dziewczynkom.
Taka osoba może mieć w późniejszym życiu problem z wyrażaniem złości. Wolą ją w sobie zdusić i nie chcą czy nie potrafią jej wyrażać. Sprawia to, że są bardzo uległe i nie potrafią stawiać własnych granic, a nawet jeśli – to nie potrafią odpowiednio reagować na ich przekroczenie. Tacy ludzie pozwalają sobą rządzić i nie potrafią odnajdywać się w konfliktach. Taka osoba uważa, że nie ma prawa się złościć. Zamiast tego często czuje przytłaczające poczucie bezradności, może też wybuchać płaczem.
Drugą stroną medalu są niekontrolowane wybuchy złości. Tłumiona złość narasta do momentu, w którym wybuchnie z prawdziwie niszczycielską siłą. Dana osoba może też mieć z czasem coraz mniejszą tolerancję na różne rzeczy i coraz bardziej błahe kwestie są powodami do ogromnych, niewspółmiernych do sytuacji napadów gniewu. To też zachowanie, które bardzo mocno utrudnia funkcjonowanie i sprawia, że relacje międzyludzkie stają się coraz trudniejsze.
Sposoby na radzenie sobie z gniewem
Gniew jest jak najbardziej naturalny, dlatego sposobów na radzenie sobie z nim można się nauczyć. Na samym początku musisz sobie zdać sprawę z tego, że masz prawo być zły. Masz prawo odczuwać gniew. I nie jest to niczym niewłaściwym. Gniew to emocja, którą się po prostu odczuwa – nie jest ani zła, ani dobra. Po prostu jest. A Ty masz do niej prawo, jak każdy inny człowiek.
Gniew dodaje energii i sprawia, że jesteś pobudzony. Jeśli chcesz rozładować się w sposób konstruktywny, postaraj się zmęczyć. Sport czy jakakolwiek aktywność fizyczna – sprzątanie, spacer samotnie lub w towarzystwie psa, prace w ogrodzie – wszystko, co pozwoli Ci się zmęczyć w zdrowy sposób jest tutaj wskazane.
Pamiętaj też, że gniew niesie Ci jakąś informację. Możesz się zastanowić, czy sytuacja, która Cię w gniew wprowadziła była zupełnie błaha i nie powinieneś reagować w określony sposób czy może Twój gniew był uzasadniony. Czasami gniew to ten czynnik, który pcha człowieka ku zmianom na lepsze. Warto wykorzystywać tego typu okazje.
Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z gniewem, przytłaczają Cię jego wybuchy lub czujesz, że Twoje sposoby radzenia sobie z nim są destrukcyjne, nie wahaj się prosić o pomoc. Zgłoś się do profesjonalisty, który pomoże Ci ustalić, co jest przyczyną Twojego wieku i pomoże Ci sobie z nim radzić. Czasami niekontrolowane wybuchy emocji są oznaką zaburzenia czy choroby, która rozwija się w Twoim organizmie – nie wolno tego lekceważyć. Czasami odpowiedzią na Twoje problemy może być po prostu wizyta u lekarza psychiatry. Nie bój się tego. Pamiętaj, że psychiatra to lekarz, który chce Ci przede wszystkim pomóc. Jeśli potrzebujesz wsparcia profesjonalisty, zajrzyj tutaj: www.psychoterapiacotam.pl/psychiatra-warszawa/.
Wizyta u lekarza-psychiatry może budzić lęk i opory, ale dla własnego dobra, a także dla dobra swoich bliskich warto je przełamać. Jeśli masz jakieś wątpliwości nie bój się pytać. Dobry specjalista rozwieje Twoje obawy.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.