Ile razy zdarzyło Ci się po ciemku, po omacku poszukiwać włącznika światła? Jak często zastanawiasz się, czy na pewno wyłączyłeś światło przed wyjściem z domu? Ile kroków musisz „nadrobić”, aby wrócić się i wyłączyć lampę w kuchni czy w sypialni? Zamiast wykonywać skomplikowane obliczenia, zainwestuj w inteligentne oświetlenie. Dzięki niemu wszystkie te niedogodności znikną. Oto kilka argumentów, które powinny Cię przekonać.

Inteligentne oświetlenie to rozwiązanie, które pojawia się dziś już nie tylko w obiektach publicznych, ale też w domach i mieszkaniach. Także Ty możesz w nie zainwestować. Zobacz, co przemawia za taką instalacją.

1. Inteligentne oświetlenie jest łatwo dostępne

O ile jeszcze kilka lat temu na inteligentny system zarządzania budynkiem mogli sobie pozwolić nieliczni (z uwagi na koszty i niedogodności związane z instalacją), o tyle teraz bez trudu zamówisz odpowiednie elementy systemu. Montaż jest komfortowy i nie wymaga ciągnięcia kilometrów kabli. Dobry przykład to inteligentne oświetlenie Keemple, które – aby zaczęło działać – wymaga podłączenia specjalnych włączników w miejsce standardowych. Potem wystarczy tylko połączyć oświetlenie z centralą systemu i… zacząć je obsługiwać za pomocą smartfona.

Dzięki inteligentnemu oświetleniu możemy zdalnie sterować wszystkimi lampami w danym pomieszczeniu lub całym domu
Dzięki inteligentnemu oświetleniu możemy zdalnie sterować wszystkimi lampami w danym pomieszczeniu lub całym domu

2. Oszczędzasz czas

Przede wszystkim na włączaniu i wyłączaniu światła. Nie musisz już szukać włącznika na ścianie czy wracać się, aby zgasić lampę. Oświetlenie włączy się automatycznie, gdy wejdziesz do pomieszczenia i zgaśnie, gdy je opuścisz. Możesz również ustawić odpowiednie scenariusze, które zautomatyzują ten proces jeszcze bardziej.

3. Oszczędzasz pieniądze

Zapomnij o przypadkowym pozostawieniu włączonego oświetlenia w łazience, kuchni czy sypialni. System może automatycznie wygaszać światła, gdy w danym pomieszczeniu nikogo nie będzie. Możesz też kontrolować oświetlenie zdalnie – sprawdzając z dowolnego miejsca, czy lampy zostały wygaszone.

4. Zwiększasz komfort obsługi oświetlenia

Za pomocą oświetlenia możesz tworzyć rozmaite scenerie świetlne. Przykładowo, w salonie możesz mieć zainstalowane: dużą lampę sufitową, dwa kinkiety oraz lampę podłogową. Kiedy pracujesz lub gdy odwiedzają Cię goście, potrzebujesz intensywnego doświetlenia wnętrza. Kiedy jednak odpoczywasz, sama lampa podłogowa, ewentualnie kinkiety w zupełności wystarczą. Inteligentne oświetlenie intuicyjnie wyczuje, którego scenariusza świetlnego potrzebujesz. A jeśli zechcesz go zmienić, zajmie Ci to dosłownie chwilę.

Inteligentne oświetlenie może nawet samo dostosowywać się do liczby osób w pomieszczeniu i tworzyć odpowiedni nastrój
Inteligentne oświetlenie może nawet samo dostosowywać się do liczby osób w pomieszczeniu i tworzyć odpowiedni nastrój

5. Zwiększasz bezpieczeństwo budynku

Wyjeżdżasz na kilka tygodni na wakacje, a Twój dom pozostaje bez opieki? Pamiętaj, że ryzyko włamania do budynku może być dość wysokie. Inteligentne oświetlenie pozwoli Ci odstraszyć i zniechęcić potencjalnego złodzieja. Możesz ustawić scenariusz włączania i wyłączania się światła albo też zdalnie sterować nim w dowolnie wybranym momencie. Jedyne, czego będziesz potrzebować, to smartfon i połączenie z Internetem.

Warto pamiętać, że inteligentne oświetlenie to tylko jeden z aspektów systemu inteligentnego zarządzania budynkiem. Możesz zdecydować się również na inteligentne gniazdka, które przejmą kontrolę nad sprzętem RTV i AGD, kontroler multimedialny czy też elementy kontrolujące automatykę w bramie, drzwiach do garażu oraz roletach i oknach. Możliwości są niczym nieograniczone i dostępne zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Sprawdź i przekonaj się sam!

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.