Zbudowany w 1932 roku Stout Scarab przez wielu uznawany jest za pierwszy w historii van. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej niecodziennych samochodów zaprojektowanych w Stanach Zjednoczonych w latach 30. Powstało 6 albo 9 egzemplarzy, z których 5 przetrwało do naszych czasów.

Stout Scarab jest dziełem Williama Bushnella Stouta, amerykańskiego inżyniera lotniczego i motoryzacyjnego oraz dziennikarza, a także prezesem stowarzyszenia Society of Automotive Engineers. Na początku lat 30. Stout przygotował artykuł do newslettera stowarzyszenia, w którym opisał zaprojektowany przez Buckminstera Fullera samochód Dymaxion Car.

Stout Scarab
Stout Scarab

Zainspirowany pracą Fullera, Stout postanowił zaprojektował podobną, ale bardziej dopracowaną konstrukcję. Pierwszy prototyp auta ukończono w 1932 roku i nazwano Stout Scarab. Pojazd miał konstrukcję aluminiowo-stalową i wyróżniał się przestronnym wnętrzem oraz bardzo aerodynamicznym nadwoziem z silnikiem umieszczonym z tyłu. W 1935 roku ukończono drugi prototyp, a do 1939 lub 1941 roku zbudowano jeszcze 4 lub 7 pojazdów.

Każdy kolejny Scarab był inny, ponieważ budowano je ręcznie na indywidualne zamówienia. Początkowo planowano rozpoczęcie niewielkiej produkcji seryjnej, ograniczonej do 100 egzemplarzy rocznie (przy zakładanej cenie 5000 dolarów za sztukę – współcześnie około 88 tys. dolarów), ale wraz z wybuchem II wojny światowej projekt trafił do kosza, a Stout wycofał się z prac nad samochodem, sprzedając swoją firmę zakładom Convair.

Stout Scarab
Stout Scarab

W momencie zaprezentowania, Scarab przykuł uwagę mediów i branży nie tylko ze względu na swój niecodzienny jak na tamte lata kształt nadwozia, ale również ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne. Samochód wyposażono jedynie w drzwi kierowcy oraz boczne drzwi dla pasażerów z jednej strony. Wnętrze było bardzo przestronne dzięki dużemu rozstawowi osi. Dodatkowo znajdujące się wewnątrz fotele pasażerów, za wyjątkiem tylnej ławki można było składać lub przesuwać, dzięki czemu wnętrze mogło być dostosowane do potrzeb użytkownika. W razie potrzeby można było umieścić tam stół lub nawet łóżko. Podwozie Scaraba zaprojektowano tak, aby maksymalnie zwiększyć komfort z jazdy. W związku z tym samochód dysponował niezależnym zawieszeniem.

Do naszych czasów przetrwało 5 Scarabów, z których przynajmniej dwa są w pełni sprawne. Niektórzy uważają, że Stout Scarab to przykład pierwszego na świecie vana, ponieważ auto to dysponowało wszystkimi cechami współczesnych vanów – duża przestrzeń pasażerska oraz możliwość jej dostosowania do potrzeb.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.