Zadając pytanie „z jakimi formacjami wojskowymi kojarzy ci się symbol trupiej główki” najbardziej prawdopodobnymi odpowiedziami będą  – z niemieckim Waffen SS lub z piratami (którzy bynajmniej formacją wojskową nie byli). Nic bardziej mylnego. Symbol trupiej główki wykorzystuje bardzo wiele formacji, również z Polski. Książka Żołnierze spod znaku trupiej główki Jacka Jaworskiego pomoże nam je poznać.

Czaszka, trupia główka czy też czaszka z skrzyżowanymi piszczelami to jeden z mroczniejszych symboli, kojarzony zwykle z kilkoma konkretnymi formacjami i grupami, które zapisały się w historii niezbyt pozytywnie. Jak zwykle jest to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej, a ilość formacji, które odwoływały się (i odwołują się nadal) do tego symbolu jest olbrzymia.

Jacek Jaworski postanowił w swojej książce Żołnierze spod znaku trupiej główki opisać różne formacje wojskowe, policyjne lub paramilitarne, które korzystały z tego symbolu. Nie było to łatwym zadaniem, ponieważ ilość formacji jest wręcz olbrzymia, a ich historia często zupełnie zapomniana.

Można jednak z czystym sumieniem powiedzieć, że zadanie zostało wykonane znakomicie. W nasze ręce trafia bowiem pokaźna książka licząca 430 stron w formacie A4, bogato ilustrowana i ciekawie napisana. Autor opisuje setki formacji z całego świata, zarówno te znane jak i zupełnie zapomniane.

Książka podzielona jest na kilka głównych części. W pierwszej opisane są formacje pochodzące z Polski – ich liczba jest spora o czym świadczy fakt, że rozdział ten jest dłuższy od fragmentu poświęconego Niemcom! Kolejne dwie części książki to opis formacji z państw europejskich a później pozostałych z innych części świata.

Opisy dotyczą różnych jednostek wojskowych – lądowych, lotniczych i morskich, formacji policyjnych, paramilitarnych czy też partyzanckich. Każdy z opisów wzbogacony jest rysunkami i zdjęciami przedstawiającymi odznaki jednostek lub przykłady wykorzystania symboli trupiej główki. Autor przedstawia historię danej formacji oraz kontekst historyczny, w jakim korzystała z swojego oryginalnego symbolu.

Ilość opisanych formacji i państw jest bardzo duża. Znajdziemy tu zarówno najbardziej oczywiste jednostki np. z Niemiec oraz wiele bardzo egzotycznych, np. z Izraela, Sri Lanki, Dżibuti czy też Malezji. Najszerzej opisane rzecz jasna są takie kraje jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Polska, Włochy oraz Rosja. Powód jest bardzo prosty – w krajach tych formacje wojskowe bardzo ochoczo wykorzystują różnego rodzaju oznaczenia i symbole.

Można śmiało powiedzieć, że książka jest bardzo dobra, a jedyną uwagę można mieć do czytelności wyróżniania kolejnych formacji w przypadku państw, w których lista jednostek korzystających z symbolu trupiej główki była pokaźna. Momentami ciężko znaleźć opis kolejnej formacji, co przy wielkości książki może nieco utrudniać jej czytanie.

Podsumowując, jest to jedna z bardziej nietypowych publikacji, jaka pojawiła się na naszym rynku w ostatnich miesiącach, głównie za sprawą poruszanego tematu. W połączeniu z świetnym wykonaniem mamy bardzo ciekawą encyklopedię, która aż prosi się o dodanie do kolekcji książek historycznych.

Żołnierze spod znaku trupiej główki
Żołnierze spod znaku trupiej główki

Autor: Jacek Jaworski
Liczba stron: 432
Okładka: twarda
Format: 206 x 283 mm
ISBN: 978-83-7887-203-0

Strona wydawnictwa

9.0 Lektura obowiązkowa

Żołnierze spod znaku trupiej główki to bardzo nietypowa i ciekawa książka opisująca formacje wojskowe, policyjne i paramilitarne z całego świata wykorzystujące symbol trupiej główki.

  • 9
  • Ocena użytkowników (2 Głosów) 3.3
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.