Jak wygląda dynia, każdy wie, przynajmniej w teorii, ponieważ do rodziny dyniowatych należy ponad 1000 różnych roślin, z których część jest jadalna, a część nie i każda wygląda inaczej. Dla większości jest warzywem, ale bardziej pasuje do owoców z racji swojej konsystencji i słodkawego smaku. Dynie kojarzą się również nieodzownie z Halloween i pełne są ciekawostek. Oto kilka z nich.
1. Dynie są roślinami jednorocznymi, pochodzą z obszarów tropikalnych i subtropikalnych, głównie Ameryki Południowej, a także z Afryki. W Europie pojawiły się dopiero za sprawą ekspedycji do Nowego Świata (chociaż znaleźć można wzmianki o tym, jakoby dynie pojawiały się w jadłospisie Rzymian i Greków jeszcze przed n.e.). Mieszkańcy Peru uważali, że dynie powstawały z ciał zmarłych bogów, przez co były obiektem czci. Uprawia się je od kilku tysięcy lat.
2. Istnieje około 1000 gatunków dyni, należących do rzędu dyniowców. Jedynie około 200 z nich nadaje się jednak do zjedzenia. Dynie różnią się między sobą wyglądem, rozmiarem, kolorami a także kształtem. Najmniejsze są nieco większe od jabłek, a największe nie zmieszczą się nawet na przyczepie.
3. Dynie występują w najróżniejszych kształtach i rozmiarach i osiągają często rekordowe rozmiary. W 2021 roku największą dynią na świecie wyhodowano we Włoszech w Toskanii. Ważyła ona 1226 kg, a jej uprawą zajmował się Stefano Cutrupi. Największą dynię w Polsce, o masie 848,5 kg wyhodował Mateusz Dąbrowski.
4. Dynie szybko zyskały popularność w Europie, zarówno wśród chłopów jak i bogatszych warstw społecznych. Ceniono je za walory smakowe, łatwość uprawy oraz z czasem również walory zdrowotne.
5. Dynie zyskały olbrzymią popularność najpierw w kuchni, jako dodatki do potraw, a z czasem jako główny ich składnik. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu dyni do przyrządzenia słodkich potraw pochodzą z 1796 roku. Ich autorką jest Amelii Simmons, która w swojej książce kucharskiej umieściła przepis na budyń dyniowy zapieczony w cieście.
6. Będące symbolem halloween wydrążone dynie będące lampionami zaczęły pojawiać się w drugiej połowie XIX wieku. Pochodzą one z Irlandii, gdzie noszą nazwę Jack-o’-lantern. Co ciekawe, początkowo do tworzenia lampionów wykorzystywano inne warzywa ale dynie okazały się łatwiejsze w przygotowaniu. Według tradycji lampiony z wydrążonych dyni miały chronić domy przed złymi duchami.
7. Wśród wielu swoich zalet, dynie w szczególności mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza leczenie układu trawiennego – zarówno same pestki dyni jak i olej z nich tłoczony. Pestki z dyni podobno pomagają również w leczeniu choroby lokomocyjnej. Miąższ dyni jest źródłem witamin B, C, E, PP, beta-karotenu, a także potasu, magnezu, wapna, fosforu, żelaza i wielu innych minerałów.
8. Dynia uważana jest również za afrodyzjak. W niektórych regionach świata istnieje tradycja, wedle której w noc poślubną, świeżo upieczony mąż je pestki dyni przed spędzeniem nocy z małżonką.
9. Dynie można wykorzystać do przyrządzania bardzo wielu potraw, od kremu i zup z dyni, przez ciasta po makaron z sosem z dyni. Często dodaje się ją jako dodatek do potraw. Jest to też jedno z warzyw, które można podawać niemowlakom. Również pestki dyni można wykorzystać na różne sposoby, albo po prostu je zjeść. Wykorzystuje się je do produkcji oleju.
10. Wyhodowana dynia może być przechowywana przez aż 6 miesięcy, pod warunkiem, że znajduje się w temperaturze 10-15 °C, nie jest narażona na bezpośrednie światło, a w pomieszczeniu jest przewiew.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.