Czy wiesz, że telewizję można oglądać bez żadnych opłat abonamentowych? Każdy odbiornik będący w zasięgu tak zwanej telewizji naziemnej, daje dostęp do licznych kanałów, które są za darmo. Dla wielu osób, to właśnie telewizja cyfrowa a nie płatne programy czy platformy streamingowe są ważnym źródłem informacji, a także rozrywki. Zapowiadana na 2022 rok zmiana sygnału, może zatem wywołać niepokój. Ale czy naprawdę jest się czym martwić? Czy ktoś straci dostęp do ulubionych programów? Wbrew pozorom, nie ma się czego obawiać. Wystarczy, że mamy tuner DVB-T.

Co to jest Tuner TV?

Tuner TV to sprzęt mający za zadanie przetwarzanie (czyli dekodowanie) sygnału TV, odbieranego przez antenę telewizyjną. Bez niego, oglądanie telewizji byłoby niemożliwe. No dobrze, zapytacie, tylko, że ja nie mam takiego tunera, a telewizor wyświetla wszystkie programy. Z czego to wynika?

Tak naprawdę większość użytkowników z tunera TV korzysta całkowicie nieświadomie. Jest on bowiem wbudowanym elementem smart TV. Nie widzimy go, ale korzystamy na co dzień z jego działania. A zatem każdy, kto dysponuje nowoczesnym telewizorem nie ma się czym martwić – zmiana standardu nadawania TV nie wywoła żadnych negatywnych konsekwencji.

Tuner DVB-T

Raczej należy liczyć się z korzyściami, takimi jak:

  • wyższa rozdzielczość nadawanym programów,
  • więcej dostępnych kanałów.

A co, jeśli telewizor jest stary i przez to niekompatybilny z DVB-T? W tej sytuacji, można oczywiście kupić nowy sprzęt, niemniej to może być kosztowna operacja. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się po prostu zakup zewnętrznego tunera. W ten sposób, bez przeszkód skorzystamy z pełnej oferty telewizji naziemnej, a zmiana standardu nie będzie nam straszna. Tunery można kupić już w cenie ok. 100 zł. Co więcej, polski rząd zapowiadał, że ewentualny koszt zakupu tunera może być refundowany, jeśli wystąpimy z odpowiednim wnioskiem.

Czy wszystkie tunery DVB-T są takie same?

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów elektronicznych, chociaż spełniają tę samą funkcją, tunery różnią się ceną, wyglądem i możliwościami. Każdy tuner TV prawidłowo przetworzy sygnał. Jest jednak wiele dodatkowych opcji, które nie występują powszechnie.

Mając nieco bardziej zaawansowany model tunera TV, będziemy mogli nie tylko oglądać, ale też nagrywać ulubione programy i oglądać później, w dogodnym dla siebie momencie.

Często tuner TV pełni także funkcję odtwarzacza multimedialnego. Jednak jeśli chcemy wykorzystać sprzęt również w tym celu, warto najpierw sprawdzić, jakie formaty plików obsługuje. Nie chcemy przecież, żeby jakieś ograniczenia w tej kwestii mogły zepsuć dobrą zabawę!

Warto także zwrócić uwagę na dostępne funkcje ulepszające jakość obrazu i dźwięku jak na przykład Dolby Digital+.

Tuner DVB-T

Widząc sprzęt na żywo, będzie można też ocenić jego wielkość i wygodę użytkowania za pomocą pilota. Szukając tunera DVB-T dla osoby starszej, warto uwzględnić łatwość korzystania ze wszystkich funkcji. Wyraźny wyświetlacz czy duże, czytelne przyciski na pilocie to dla niektórych osób bardzo ważne elementy.

Jaki dekoder DVB-T wybrać?

Firm dostarczających tunery DVB-T jest dość dużo. Jak wybrać odpowiednią opcję? Przede wszystkim, warto przejrzeć dokładnie specyfikację techniczną sprzętu, a także poszukać w sieci opinii na temat konkretnego urządzenia. Tunery TV dostarcza wiele renomowanych, firm jak Manta, Thomson czy Ferguson. Jeśli korzystaliśmy już z innych urządzeń RTV od tych producentów, być może będziemy mieli większe zaufanie do konkretnej marki. Na szczęście, zakup orz podłączenie dekodera DVB-T to prosta sprawa, dlatego zwykle obejdzie się bez specjalistycznej pomocy.

Nowy standard sygnału telewizji naziemnej to same korzyści dla wszystkich użytkowników. Zdecydowana większość widzów nawet nie zauważy, jak szybko i sprawnie przebiega ta transformacja. Jedynie nieliczna grupa posiadająca TV sprzed wielu lat odczuje tę zmianę. Na szczęście jeden prosty i niedrogi sprzęt wystarczy, ażeby wszystko odbyło się bez większych kłopotów. A w którym sklepie go szukać? Sprawdź ofertę tunerów TV w MediaMarkt.pl!

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.