Fundusze ETF zaliczane są do grona najpopularniejszych produktów inwestycyjnych na świecie. Zwolennicy inwestowania środków w ETF-y podkreślają, że jest to jeden z najbezpieczniejszych oraz najbardziej zyskownych sposobów na ulokowanie swojego kapitału. Czym są i jak działają ETF-y? Na to i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Fundusze ETF – czym są i jak działają?

ETF (ang. Exchange Traded-Fund), czyli Fundusz notowany na giełdzie to określenie dla funduszu inwestycyjnego, który jest zaliczany do grona najpopularniejszych sposobów na inwestycję kapitału na świecie. Zasady inwestowania w ETF-y są zupełnie inne niż w przypadku pozostałych funduszy. Mianowicie: proces ten jest zbliżony do inwestycji w akcje spółek na giełdzie.

Fundusze ETF

ETF-y oparte są na takiej zasadzie, że odwzorowują określone aktywa, np. wskazany indeks, koszyk akcji, surowce bądź metale szlachetne. Przykładowo: ETF na najpopularniejszy na polskiej giełdzie WIG20 ma osiągać taki wynik co posiadacz tychże akcji. Jest jednak istotna różnica: inwestor posiadający ETF-y zamiast realizować aż 20 osobnych transakcji na zakup akcji poszczególnych spółek, może się zaopatrzyć w nie wszystkie poprzez jedną transakcję. ETF daje ogromne możliwości w zakresie szybkiej i stosunkowo taniej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, co doceniają zwłaszcza początkujący inwestorzy. Dodatkowo stopy zwrotu przy tych inwestycjach są bardzo zbliżone do tych, które obserwuje się przy klasycznych akcjach.

Kto powinien zdecydować się na inwestycję w ETF-y?

Zdecydowana większość funduszy ETF jest dedykowana inwestorom pasywnym, czyli takim, którzy chcieliby dywersyfikować swój portfel inwestycyjny, a nie bazować na akcjach od jednej czy kilku firm. Dzięki temu ograniczone jest ryzyko inwestycyjne związane z możliwym spadkiem wartości akcji poszczególnych podmiotów.

Oczywiście, na ETF-ach także można stracić sporo pieniędzy. Na żadnym instrumencie finansowym nie da się zawsze zarabiać, ponieważ taka jest specyfika giełdy. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że właśnie poprzez dywersyfikację portfela mamy możliwość ograniczenia wysokości potencjalnych strat finansowych.

Fundusze ETF

Jak zainwestować w fundusze ETF?

Inwestycja w fundusze ETF jest banalnie prosta. Obecnie w ten typ funduszy można zaopatrzyć się bez wychodzenia z domu. Wszystko to dzięki wyspecjalizowanym internetowym platformom inwestycyjnym, które dają dostęp do inwestycji środków nie tylko w ETF-y, ale również w szereg innych instrumentów finansowych. Jedną z najbardziej znanych platform jest Saxo Bank. Odwiedź witrynę firmy i dowiedz się więcej na temat możliwości inwestowania w ETF-y za pośrednictwem Saxo Banku.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.