Urodzony w Luksemburgu, a działający w Stanach Zjednoczonych Hugo Gernsback kojarzony jest przede wszystkim z działalnością wydawniczą i pisarską, a także z rozwojem krótkofalarstwa, telewizji i radia. Konstruktor ten stworzył wiele wynalazków, z których bez wątpienia najdziwniejszym był specjalny hełm, ułatwiający skupienie się, tzw. Izolator.

Według przeprowadzonych kilka lat temu badań, człowiek jest w stanie intensywnie skupić się na wykonywanej czynności tylko przez kilka sekund. Łatwo odciągnąć naszą uwagę, zwłaszcza podczas nauki, czytania oraz pisania. W 1925 roku Hugo Gernsback wpadł na pomysł zaprojektowania dziwacznego urządzenia, które miało pomagać w skupieniu się podczas pracy.

Okładka magazynu Science and Invention przedstawiająca Izolator
Okładka magazynu Science and Invention przedstawiająca Izolator

Był to wyciszający hełm, połączony z butlą z tlenem oraz wyposażony w gogle ograniczające widoczność. Swój wynalazek Gernsback nazwał Izolatorem. Według założeń, urządzenie miało pomagać w skupieniu się poprzez izolowanie dochodzących z zewnątrz bodźców, zwłaszcza dźwięku. Izolator został zaprezentowany w wydawanej przez Gernsbacka gazecie, ale nie zyskał zainteresowania, ponieważ po prostu był niepraktyczny. Ze względu na całkowite wyciszenie, osoba używająca hełmu miała trudności z skupieniem się na wykonywanej czynności. Dodatkowo, w pierwszej wersji hełm nie posiadał butli tlenowej, co dodatkowo wpływało na osłabienie koncentracji z powodu niedoboru świeżego powietrza.

Hugo Gernsback w swoim Izolatorze
Hugo Gernsback w swoim Izolatorze

Do dzisiaj zdjęcie konstruktora w tym hełmie krąży po internecie jako przykład dziwnych i nieprzydatnych wynalazków. Chociaż Izolator okazał się porażką, sam Hugo Gernsback zapisał się w historii jako założyciel pierwszego pisma poświęconego science fiction, oraz jako ojciec fantastyki naukowej. W swoim dorobku ma kilkanaście różnych czasopism naukowych, science fiction oraz popularnonaukowych. Przez wiele lat zajmował się również elektroniką, w tym rozwojem radioodbiorników i transmisji radiowych.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.