Samochody produkowane po 1981 roku posiadają specjalny numer identyfikacyjny, który pozwala na prześledzenie całej historii pojazdu. Numer VIN, bo o nim mowa może być znakomitym źródłem informacji dla każdego kupującego używany samochód.

Dekoder VIN czy raport historii pojazdu?

Numer VIN umieszczony jest na samochodzie i w jego dokumentach. Składa się z kilku części, które już same w sobie pozwalają na zdobycie pewnej wiedzy o pojeździe (m.in. rok produkcji, kraj pochodzenia, marka). Aby go poprawnie odczytać potrzebny jest jednak specjalny dekoder (np. w formie aplikacji przeglądarkowej), który nie tylko rozszyfruje zawartość numeru, ale również dzięki połączeniu z licznymi bazami danych pozwoli na zdobycie dodatkowych informacji o danym pojeździe.

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN samochoduNa rynku istnieje wiele dekoderów numerów VIN. Różnią się formą działania oraz sposobem prezentowania danych, a także ilością dostępnych informacji. Niektóre z nich, jak na przykład Autobaza.pl pozwalają na wygenerowanie raportu w formie pliku PDF. Inne przedstawiają jedynie informacje na stronie internetowej.

Co znajdziecie w raporcie Autobaza.pl

Raporty dostępne w na stronie Autobaza.pl zawierają:

  • wszystkie podstawowe informacje o pojeździe,
  • dane na temat wyposażenia oraz pakietów wyposażenia i silnika,
  • informacje o sprawdzeniach danego pojazdu
  • obecności pojazdu w bazach pojazdów poszukiwanych,
  • historię pojazdu,
  • jego przebiegu (i tego jak się zmieniał)
  • ewentualnych zdarzeń, takich jak zarejestrowane uszkodzenia, wypadki, kolizje i naprawy serwisowe (w tym zgłoszone przez producenta akcje serwisowe).

Dodatkowo w raporcie znajdują się informacje o poziomie bezpieczeństwa auta, wygenerowane na podstawie wyników testów zderzeniowych. Wśród dodatkowych dostępnych raportów istnieje możliwość sprawdzenia czy na danym pojeździe nie ma zastawu sądowego.

Tak rozbudowany raport daje możliwość prześledzenia całej historii pojazdu od momentu jego zakupu przez pierwszego właściciela (oraz ilu miał później właścicieli). Można w ten sposób dowiedzieć się czy auto nie jest powypadkowe, albo jeśli jest powypadkowe, jakich uszkodzeń doznało i co mogło być naprawiane. Dzięki liście procedur serwisowych dla danego modelu samochodu można też sprawdzić czy po zakupie nie będzie potrzeby wykonania napraw, zwłaszcza jeśli poprzedni właściciel się tym nie zajął, co będziemy widzieć po dołączonych rachunkach z ostatnich przeglądów auta. Jeśli sprawdzany samochód kupujemy od kompletnie nieznanej sobie osoby, możemy też sprawdzić czy dany numer nie widnieje w którymś z rejestrów skradzionych aut. Obecność na takiej liście może oznaczać, że mamy do czynienia z autem kradzionym, albo chociaż o podejrzanej historii.

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN samochoduOprócz informacji o samej historii pojazdu bardzo przydatną częścią raportu są też dokładne dane na temat wyposażenia. Chociaż niektóre jego elementy mogą się zmieniać w toku eksploatacji, tak znaczna część powinna pozostać bez zmian. Mając taką listę na podstawie danych z raportu numeru VIN możemy porównać te dane z stanem faktycznym, co ułatwi oszacowanie wartości samochodu. Pomoże nam w tym również dodatkowy raport dostępny w systemie Autobaza.pl – Raport wyceny wartości rynkowej pojazdu. Na podstawie informacji o samochodzie, raport ten pozwala na porównanie cen podobnych aut na rynku. Dzięki temu będziemy mogli ocenić czy proponowana przez sprzedającego cena jest odpowiednia dla takiego samochodu. Koszt takiego raportu to jedynie 5 zł.

Według danych autobaza.pl na rynku samochodów używanych za rok 2021 aż 38% aut używanych pochodzi z Niemiec. W raportach dostępne są również informacje o samochodach pochodzących z m.in. Francji, Belgii czy USA.
Według danych autobaza.pl na rynku samochodów używanych za rok 2021 aż 38% aut używanych pochodzi z Niemiec. W raportach dostępne są również informacje o samochodach pochodzących z m.in. Francji, Belgii czy USA.

Nasza opinia o Autobaza.pl

Raporty dostępne w systemie Autobaza.pl są czytelne i wygodne w przeszukiwaniu (strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych – raport możecie kupić nawet w drodze do sprzedającego i obejrzeć go przy nim). Należy oczywiście pamiętać, że raport zawiera oficjalne informacje, więc jeśli poprzedni właściciele samochodu nie dbali o należyte serwisowanie pojazdu, w tym zgłaszanie ważniejszych wydarzeń w jego historii, raport może być niepełny. Jest to jednak kolejnym czynnikiem, który może pomóc w weryfikacji oferty sprzedającego.

Dużym plusem Autobaza.pl jest również wygodny system generowania raportów, oraz możliwość sprawdzenia jakie informacje będzie zawierał, zanim za niego zapłacimy.

Wchodząc na ich stronę,  wpisujemy  numer VIN  sprawdzanego pojazdu, a system robi całą resztę sam. Następnie otrzymujemy podsumowanie danych dostępnych w raportach, na podstawie których możemy podjąć decyzję jakie  raporty chcemy kupić.

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN samochoduAutobaza.pl istnieje na polskim rynku od 2001 roku. Przez lata serwis przeszedł wiele zmian i został znacząco powiększony. Dodawano kolejne funkcjonalności i na pewno jego twórcy będą rozwijali go dalej w oparciu o potrzeby rynku. Jeśli więc zamierzamy kupić używany samochód, warto przed zakupem sprawdzić jego numer VIN korzystając z narzędzi dostępnych na stronie. Będziemy mieli więcej informacji, które ułatwią podjęcie decyzji o zakupie.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.