Domy budowane na klifach są popularne na całym świecie. Wiele z nich może pochwalić się długą historią, a już na pewno wyróżniają się przepięknymi widokami. Jeden z takich budynków wyróżnia się jednak szczególnie. Jest to Cliff House w San Francisco, którego historia sięga 1868 roku. Przez wiele lat swojego istnienia obiekt zmieniał się nie do poznania oraz przeżył wiele wypadków, katastrof i pożarów.

Historia Cliff House w San Francisco zaczęła się w latach 50. XIX wieku. Według miejskiej legendy, pierwszy budynek na klifach w pobliżu Sutro Heights na zachód od San Francisco powstał w 1858 roku z inicjatywy Samuela Brannana, który miał zapłacić 1500 dolarów za drewno odzyskane ze statku, który rozbił się na skałach Seal Rocks i wykorzystał je do zbudowania domu na klifie.

Cliff House około 1868 roku
Cliff House około 1868 roku

O ile historia ta jest ciekawa, a sama postać Samuela Brannana jest prawdziwa, tak prawdopodobnie jest to tylko miejska legenda. Możliwe, że zbudował w tym miejscu jakiś budynek, ale nie ma na to żadnych dowodów. Pierwsze potwierdzone wzmianki na temat Cliff House pochodzą z 1863 roku, gdy senator John Buckley i C.C. Butler zbudowali budynek w tym miejscu i wynajęli go kapitanowi Juniusowi G. Fosterowi.

Obiekt znajdował się na szlaku prowadzącym z miasta i odwiedzany był przez wędrowców, którzy chcieli zobaczyć piękne klify i wybrzeże, a także wraki statków, które regularnie wpadały na skaliste wybrzeże podczas sztormów. Z czasem otwarto prywatną drogę prowadzącą w pobliże Cliff House, przez co coraz więcej osób zaczęło odwiedzać te okolice.

Cliff House około 1900 roku
Cliff House około 1900 roku

Od samego początku Cliff House służył jako restauracja i miejsce odpoczynku dla turystów. W 1883 roku Cliff House został kupiony przez Adolpha Sutro. Niestety 16 stycznia 1887 roku budynek został znacząco uszkodzony po wybuchu szkunera Parallel, który rozbił się na pobliskich skałach, a w jego ładowniach znajdowały się lampy naftowe, nafta i dynamit.

Po odbudowie, Cliff House przetrwał do 24 grudnia 1894 roku, gdy w wyniku pożaru cały budynek spłonął. W 1896 roku Adolph Sutro odbudował Cliff House ale w zupełnie innym stylu niż wcześniej. Nowy budynek miał styl wiktoriańskiego pałacyku i aż 7 pięter wysokości. W tym samym roku na północ od niego zbudowano Sutro Baths, w których znajdowały się liczne baseny, sauny, muzeum i miejsca do wypoczynku.

Cliff House
Cliff House

Gdy San Francisco nawiedziło w 1906 roku trzęsienie ziemi, Cliff House przetrwał je bez większych uszkodzeń, ale już wieczorem 7 września 1907 roku budynek spłonął doszczętnie w wyniku pożaru. W 1909 roku Cliff House ponownie odbudowano z inicjatywy córki Sutro, Emmy Merritt. Tym razem nadano mu prostszą formę neo-klasyczną.

W 1937 roku Cliff House trafił w ręce Georga i Leo Whitneyów. Przebudowali oni cały obiekt upodabniając go do przydrożnych barów. W latach 1955-1966 w pobliżu budynku kursowała kolejka kabinowa, ale zlikwidowano ją po pożarze, który zniszczył Sutro Baths. W kolejnych latach w Cliff House otwiera nowe atrakcje dla odwiedzających, a obiekt cały czas przyciągał turystów. W 1998 roku władze National Park Service, do których należy grunt i budynek przedłużyły kontrakt na jego eksploatację w formie obiektu restauracyjno-rozrywkowego.

Cliff House współcześnie (fot. Gregory Varnum)
Cliff House współcześnie (fot. Gregory Varnum)

W 2003 roku poddano go gruntownej renowacji i przywrócono wygląd z 1909 roku. Wydawało się, że dalsza kariera Cliff House będzie spokojna, ale w wyniku pandemii COVID-19 restauracja została zamknięta. Dodatkowo władze NPS nie przedłużyły kontraktu na wykorzystanie budynku i nie były zainteresowane negocjacjami. W związku z tym obecnie Cliff House jest częściowo zamknięty – działa tylko kilka umieszczonych w nim atrakcji.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.