Pełna nazwa tego zbioru, to Rejestr Gospodarki Narodowej. Jest to baza, która funkcjonuje w Polsce już od niemal 50 lat. Jak szybko sprawdzić kontrahenta? Jakie dane można wydobyć z bazy?
Co trzeba wiedzieć o bazie REGON?
Aby uświadomić sobie, dlaczego Rejestr Gospodarki Narodowej odegrał tak dużą rolę w poprzednim ustroju, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że Polska Rzeczpospolita Ludowa była państwem bardzo mocno scentralizowanym, gdzie większość decyzji zapadała na szczeblu centralnym.
Aby osoby decyzyjne wiedziały, w jaki sposób zarządzać dobrami, jakie zostały wyprodukowane w różnych częściach Polski — od węgla kamiennego na Górnym Śląsku, po miedź w Legnicy — niezbędny był dostęp do bardzo precyzyjnych informacji. Te dane zapewniała baza REGON.
Co ciekawe, między pierwszymi przymiarkami zmierzającymi do jej utworzenia a wiążącym aktem prawnym, który faktycznie „powołał do życia” Rejestr Gospodarki Narodowej, minęło niemal dziesięć lat. Pierwsza wzmianka pojawiła się w roku 1966, a REGON został uruchomiony w 1975 roku.
Zbiór danych powstał dzięki Uchwale nr 199 Rady Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Nie był to jedyny akt prawny, który wpływał na tę bazę. Z biegiem czasu doczekała się jeszcze kilku znaczących aktualizacji, które dość mocno wpłynęły na ogólny kształt rejestru.
Co ciekawe, w swoich początkach identyfikator REGON, czyli numer, który był indywidualny dla każdego podmiotu gospodarki socjalistycznej, składał się z siedmiu cyfr. Osoby decyzyjne szybko zrozumiały, że tak zaprojektowana baza może szybko się „wyczerpać”. Zdecydowano więc, że trzeba poszerzyć długość pojedynczych wpisów do dziewięciu cyfr. W takiej formie rejestr funkcjonuje także i dziś.
Jak sprawdzić firmę w bazie REGON?
Najprostszym, a zarazem niezwykle uniwersalnym sposobem, będzie skorzystanie z bazy REGON, jaką oferuje na przykład serwis ALEO.com. Platforma jest darmowa, a więc wybranego kontrahenta można wyszukać, nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych kosztów. Dane przedstawiane są w czytelnej formie, a na dodatek bez trudu można je skopiować, by szybko przekazać wybrane informacje na przykład partnerowi biznesowemu, z jakim współpracujemy.
Z właściwości bazy REGON korzystają w Polsce nie tylko firmy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób ustalić też informacje o związkach wyznaniowych czy jednostkach samorządu terytorialnego.
W polskim porządku prawnym można też odnaleźć nieco dłuższe, 14-cyfrowe identyfikatory REGON. Są one przypisane do firm, które mają swoje siedziby w kilku województwach w Polsce. Dziewięć pierwszych cyfr pokrywa się z numerem jednostki macierzystej. Dla identyfikatora zapisanego w tej formie również można obliczyć cyfrę kontrolną.
Czy REGON to najlepszy zbiór z danymi o firmach?
Jego kluczowa rola w gospodarce skończyła się wraz z transformacją ustrojową oraz powołaniem do życia takich baz danych jak NIP czy KRS. Od około dziesięciu lat Rejestr Gospodarki Narodowej jest coraz bardziej marginalizowany. Można jedynie domniemywać, że Biała Lista Podatników VAT tylko umocni ten trend.
Mimo tego, że w polskim porządku prawnym pojawia się coraz więcej różnych zbiorów z danymi, dzięki którym zarówno firmy, jak i osoby fizyczne mogą uzyskać dostęp do ciekawych danych, to przyszłość bazy REGON rysuje się w dość jasnych barwach.
Wciąż można znaleźć tam informacje o tym, ilu pracowników zatrudnia dana firma. Nie brakuje też danych teleadresowych o wybranych podmiotach gospodarczych. Dzięki Rejestrowi Gospodarki Narodowej nadal można uzyskać dostęp do informacji, które dla wielu firm na pewno będą bardzo cenne.
Jak można wyrobić numer REGON?
Można w tym celu skorzystać z formularzy RG-OF oraz RG-OP. Dokumenty można odnaleźć na przykład w urzędach gminy, jednak są też dostępne w wersji cyfrowej na przykład na stronach rządowych.
W najlepszej sytuacji są te osoby, które dopiero zakładają swoją firmę. Jeśli korzystają z formularza CEIDG, to identyfikator zostanie nam nadany automatycznie. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych dokumentów ani odwiedzać na przykład ZUS-u czy punktu obsługi inwestora.
Istnieje też możliwość zmiany numeru REGON. W takiej sytuacji trzeba jednak złożyć odpowiedni dokument w Sądzie Rejonowym, który ma nadaną właściwość dla KRS. Co ciekawe, obowiązujące w Polsce prawodawstwo nie przewiduje nadania nowego identyfikatora w Rejestrze Gospodarki Narodowej, jeśli zlikwidujemy firmę, a następnie podejmiemy nową działalność gospodarczą.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.