Pandemia COVID-19 wywarła znaczący wpływ na każdą branżę gospodarki na całym świecie. Do grona sektorów, które najmniej dotkliwie przechodziły kolejne lockdowny, należy zaliczyć przede wszystkim branżę IT. Wielu specjalistów IT jeszcze długo przed pandemią pracowało w sposób zdalny, dzięki czemu dostosowanie się do nowej rzeczywistości nie było dla nich tak dużym szokiem. W poniższym artykule omawiamy najnowsze trendy na rynku pracy IT.

Nowe sposoby na pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników

Problem pozyskania wykwalifikowanej kadry pracowniczej to jedna z głównych bolączek wszystkich firm z branży IT od wielu lat. Według statystyk zebranych przez No Fluff Jobs, aż 30% firm z branży informatycznej ma trudności z zatrudnieniem specjalistów. Jednocześnie nic nie wskazuje na to, aby zapotrzebowanie na pracowników w IT miało ulec zmniejszeniu – wręcz przeciwnie.

Obecnie zauważalny jest trend polegający na tym, że firmy, które przez wiele miesięcy bezskutecznie prowadziły procesy rekrutacyjne, decydują się na przeszkolenie swoich dotychczasowych pracowników, aby mogli oni wykonywać nowe, bardziej ambitne zadania. Jest to trend, który w najbliższych latach będzie się pogłębiał.

5 najnowszych trendów na rynku pracy IT

Cloud computing to potęga

Wybuch pandemii spowodował, że znacznie większą rolę zaczął pełnić cloud computing. Było to związane z ogromnym wzrostem zapotrzebowania na szybki i bezpieczny dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie. Warto przypomnieć, że wcześniej rozwiązania chmurowe były w pewnych środowiskach krytykowane za rzekomy brak bezpieczeństwa i wysokie opłaty.

Obecnie coraz więcej firm na całym świecie inwestuje w rozwiązania chmurowe oraz niezbędną infrastrukturę. W 2021 roku globalny przychód z chmury ma wynieść 120 miliardów dolarów i wartość ta ma w najbliższych latach stale rosnąć.

Analiza danych

Pandemia przyczyniła się także do wzrostu zapotrzebowania na analizę danych. Niezmiernie ważną rolę pełni ich szybkie zbieranie, weryfikowanie oraz przetwarzanie. Zapotrzebowanie na analizę danych w czasie rzeczywistym dotyczy przede wszystkim tych firm, które mają szeroką bazę klientów i kontrahentów oraz muszą na bieżąco reagować na ich potrzeby oraz dynamicznie zmieniające się uwarunkowania w konkretnej branży.

Do gromadzenia danych potrzebne są wyspecjalizowane systemy, które umożliwiają ich analizę w sposób szybki i bezpieczny. Przedsiębiorstwa inwestują w nie, aby nie zostać w tyle za konkurencją oraz na bieżąco być ze wszystkimi nowinkami technologicznymi. Właściwe wykorzystanie wiedzy płynącej ze zgromadzonych danych powoduje, że podejmowanie decyzji o strategicznym znaczeniu jest zdecydowanie prostsze. Właściwa analiza danych to trend, który przez kolejne lata będzie jednym z najważniejszych w całej branży IT.

5 najnowszych trendów na rynku pracy IT

Zobacz też: Certyfikaty IT – które warto posiadać, aby znaleźć dobrą pracę? Spis wszystkich wartościowych certyfikatów IT

Większa rola kobiet

Jak pokazują wszystkie ogólnodostępne statystyki, w branży IT w dalszym ciągu znajdują zatrudnienie przede wszystkim mężczyźni. Mowa tutaj chociażby o danych Komisji Europejskiej, które mówią o tym, że w Europie w branży ICT niespełna 20 procent kobiet piastuje stanowiska menedżerskie, podczas gdy w innych branżach odsetek ten wynosi ponad 40 procent.

Obecnie wielu analityków przekonuje, że już wkrótce omawiany trend się odmieni. Polskie uczelnie informują, że z roku na rok liczba kobiet kończących kierunki takie jak informatyka czy telekomunikacja dynamicznie rośnie. W tej chwili na kierunkach powiązanych z IT studiuje około 15 procent kobiet – wynika to z raportu „Kobiety na politechnikach”. Nowych programistek cały czas przybywa, dlatego być może za kilka lat dysproporcje w zakresie liczby mężczyzn i kobiet w branży IT ulegną zmniejszeniu.

Sztuczna inteligencja

Pandemia COVID-19 pokazała wszystkim specjalistom od IT, jak istotne są algorytmy i inteligentne maszyny. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się je do rozpoznawania mowy, prognozowania czy diagnozowania pewnych problemów. Jak informuje portal magazynprzemyslowy.pl, do 2023 roku 1/4 firm spośród 2000 największych podmiotów kupi minimum jeden start-up zajmujący się AI, aby podnieść swoje przewagi konkurencyjne.

Więcej informacji o specyfice pracy w branży IT można znaleźć na stronie mindworkers.pl/rozwin-swoj-talent/.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.