Opony zimowe są przeznaczone do eksploatacji wtedy, gdy średnie temperatury spadają poniżej 7°C lub gdy na drogach pojawia się śnieg, gołoledź czy błoto pośniegowe. Dzięki odpowiedniej konstrukcji bieżnika, dużej ilości lameli oraz zastosowaniu odpowiedniej mieszanki gumowej, zimówki lepiej zachowują się w tych trudnych warunkach drogowych. Na jakie opony na zimę się warto się zdecydować i czym się kierować przy wyborze?
Opony na zimę szersze czy węższe – które wybrać?
Jeszcze do niedawna najczęściej na zimę polecane były opony węższe. Wynikało to głównie z tego, że mają one większy jednostkowy nacisk na powierzchnię, a dzięki temu lepiej „wchodzą” w świeży, luźny śnieg, niż szersze wersje ogumienia. Między innymi z tego właśnie powodu w rajdach zimowych stosuje się bardzo wąskie opony z kolcami.
Kolejnym argumentem jest znacznie mniejsza ich podatność na aquaplaning – podczas jazdy po kałużach czy błocie pośniegowym (slushplaning).
W obecnych czasach powyższe zalety węższych opon zimowych już nie są tak istotne. Przede wszystkim dlatego, że zimy są znacznie łagodniejsze niż kiedyś, a do tego z mniejszą ilością opadów śniegu. W ostatnich latach w sezonie zimowym dominowały dni ze słoneczną pogodą, kiedy to temperatura przekraczała 7°C, a zatem odwilże czy gołoledzie były rzadkością. Poza tym, nawierzchnie ulic w okresie zimowym są obecnie lepiej utrzymane.
Zmieniła się również technologia wykonywania opon zimowych. Współczesne opony wykonywane są z innych mieszanek, a do tego charakteryzują się inną rzeźbą bieżnika. Do tego nowoczesne opony zimowe klasy premium posiadają lamelki wykonane w technologii 3D, dzięki czemu mają znacznie mniejszą podatność na aquaplaning i znacznie większą przyczepność w grząskim, sypkim śniegu.
W niektórych sytuacjach dałoby się obronić teorię, iż na zimę lepiej sprawdzają się węższe opony. A mianowicie wtedy, gdy kierowcy mieszkają daleko poza miastem i najczęściej poruszają się po tzw. drogach drugiej i trzecie kategorii odśnieżania, a zatem po takich, które często pokryte są kopnym śniegiem.
Jaki profil opony na zimę jest wskazany?
Jeśli chodzi o profil opon na zimę to kierowcy mają do wyboru modele z wysokim lub niskim profilem.`
Profil opony to relacja procentowa wysokości przekroju ogumienia do jej szerokości. Stosunek ten jest istotny głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, opony nisko profilowe wizualnie prezentują się zupełnie inaczej niż te o wysokim profilu. Po drugie, profil opony zasadniczo wpływa na sposób prowadzenia się auta, jak również osiągane przez niego parametry.
Jaki zatem profil opony na zimę będzie lepszy? W tym wypadku lepszy będzie wysoki. Wynika do oczywiście z tego, że w okresie zimowym stan nawierzchni często nie jest idealny, a do tego zalegający śnieg przykrywa krawężniki, dziury i inne niebezpieczne przeszkody, które mogą doprowadzić do uszkodzenia felgi. Opony zimowe z wysokim profilem mogą po prostu „znieść” więcej.
Niski profil opon lepiej sprawdza się przy szybkiej jeździe czy też dynamicznym wchodzeniu w zakręty, a w sezonie zimowym nie ma zbyt dużo okazji do cieszenie się pełnią osiągów samochodu.
Dokonując wymiany ogumienia na zimowe absolutnie należy pamiętać o tym, by zawsze używać czterech takich samych opon – o takiej samej głębokości bieżnika – bowiem tylko wtedy zapewnimy sobie pełne bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.