Pod koniec wakacji zrobiło się głośno na temat tajemniczego pociągu z II wojny światowej, ukrytego w Wałbrzychu, a w kolejnych tygodniach praktycznie co kilka dni pojawiały się informacje o kolejnych odkryciach z czasów wojny. Tym razem grupa “łowców potworów” wydobyła z Pilicy dwa transportery opancerzone – SdKfz 7 i SdKfz 250. Ten ostatni zachowany jest w świetnym stanie.

Przygotowania do wydobycia pojazdów trwały już od jakiegoś czasu, ale jak to zwykle bywa, były trzymane w pełnej tajemnicy w obawie przed złomiarzami. Ekipa z grupy Panzer Farm odnalazła oba pojazdy niedaleko Wyśmierzyc nad Pilicą. Oba pojazdy zaczęto wydobywać 8 października.

Pierwszym był SdKfz 250 – pojazd rozpoznawczy Wehrmachtu o numerze bocznym 223. Jego stan jest znakomity – zachowała się farba, numery oraz znaczna część wyposażenia oraz… opony. Ekipa planuje wyremontować pojazd i zaprezentować go publiczności już za rok.

Drugim odnalezionym transporterem jest ciężki transporter artyleryjski SdKfz 7. Pojazd jest w znacznie gorszym stanie niż drugi transporter, ale mimo to wygląda całkiem nieźle. Poniżej znajdziecie zdjęcia i film z akcji.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.