Niedaleko miasta Seftenberg w Niemczech znajduje się jedna z niewielu opuszczonych koparek wielonaczyniowych. Konkretnie jest to model Bagger 258 z 1964 roku. Od czasu likwidacji okolicznych kopalni w 2002 roku, olbrzymia koparka stoi zapomniana na polu obok elektrowni słonecznej.

Po raz pierwszy koparkę uruchomiono w 1964 roku. Olbrzymi pojazd może nie jest największym na świecie, ale i tak jego rozmiary robią wrażenie – 171,5 m długości i 50 m wysokości w najwyższym punkcie, oraz masa 3850 ton. Co ciekawe, Bagger 258 mógł poruszać się z prędkością 6 m na minutę, co jak na tak duży pojazd jest całkiem niezłym wynikiem.

Bagger 258 "Blue Wonder" (fot. Bas van der Poel)

Bagger 258 “Blue Wonder” (fot. Bas van der Poel)

W 2002 roku wraz z wyczerpaniem złóż w okolicznych kopalniach, olbrzymia koparka stała się nieprzydatna. Z racji swojego wieku, pojazd był zbyt zużyty, aby przetransportować go do innej kopalni. Ponadto stan poszczególnych elementów był już na tyle kiepski, że próba rozbiórki w celu złomowania okazała się zbyt kosztowna. W związku z tym właściciel koparki uznał, że najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie jej własnemu losowi.

Teren na którym obecnie znajduje się Blue Wonder, jak niegdyś nazywaną tę koparkę, został otoczony płotem i zabezpieczony. Mimo to z wnętrza koparki zniknęła już znaczna część wyposażenia, a brak konserwacji odcisnął piętno na konstrukcji, która jest obecnie mocno zardzewiała.

Bagger 258 "Blue Wonder" (fot. Bas van der Poel)

Bagger 258 “Blue Wonder” (fot. Bas van der Poel)

Na terenach dawnej kopalni, w której koparka pracowała, utworzono obecnie elektrownię słoneczną. Obok samej koparki biegnie droga, dzięki czemu możliwe jest dojechanie bezpośrednio pod plot. Miejsce to przyciąga fotografów z całego świata, ponieważ opuszczona koparka prezentuje się po prostu niesamowicie.

Autorem zdjęć w tekście jest pochodzący z Holandii Bas van der Poel, specjalizujący się w fotografowaniu opuszczonych miejsc. Więcej jego zdjęć można znaleźć na jego stronie, fanpagu na Facebooku oraz na Flickerze.

Bagger 258 "Blue Wonder" (fot. Bas van der Poel)

Bagger 258 “Blue Wonder” (fot. Bas van der Poel)

Sporo zdjęć z wnętrza koparki można natomiast znaleźć na stronie www.ratsnruins.co.uk

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.