Liechtenstein to niewielkie alpejskie państwo leżące między Austrią a Szwajcarią i mające powierzchnię zaledwie 160,48 km². W wiosce Balzers w południowej części księstwa, znajduje się malowniczo położony Zamek Gutenberg, którego historia sięga XIII wieku.

Zamek Gutenberg znajduje się na 70-metrowej skale, wznoszącej się nad wioską. Pierwsze wzmianki o istnieniu w tym miejscu stałej zabudowy pochodzą z początku XII wieku, ale według archeologów, ludzie zamieszkiwali to miejsce już w Neolicie. Początkowo na szczycie skały zbudowano kościół i cmentarz, które z racji położenia, stopniowo fortyfikowano.

Zamek Gutenberg (fot. Joachim Kohler Bremen)
Zamek Gutenberg (fot. Joachim Kohler Bremen)

Na przełomie XII i XIII wieku kościół przekształcono w twierdzę, otoczoną murem, oraz dobudowano stołp. Właścicielami obiektu była zamożna szwajcarska rodzina z Frauenbergu, ale od 1314 roku twierdzę przejęli Habsburgowie.

Największą rozbudowę twierdza przeszła w XV wieku za sprawa Maksymiliana I Habsburga, cesarza rzymskiego. W ramach prac usunięto zniszczenia spowodowane oblężeniem z 1499 roku. Rolę obronną twierdza pełniła do przełomu XVII i XVIII wieku. W kolejnych latach znaczenie obiektu zaczęło spadać, czego skutkiem były liczne pożary i zniszczenia, które stopniowo dewastowały zamek. Wykorzystywano go jedynie w ograniczonym zakresie jako rezydencję aż do 1750 roku.

Zamek Gutenberg (fot. Norbert Aepli/Wikimedia Commons)
Zamek Gutenberg (fot. Norbert Aepli/Wikimedia Commons)

W 1795 roku wioska Balzers i sam zamek zostały mocno uszkodzone w wyniku pożaru. W trakcie odbudowy wioski, materiały budowlane pozyskiwano z ruin zamku. W 1824 roku władze wioski przejęły zamek i zaczęły jego stopniową odbudowę. W 1854 roku właścicielem twierdzy została Franciszka Kinsky von Wchinitz und Tettau, księżna Liechtensteinu.

Dopiero w latach 1905-1912 zamek Gutenberg został odbudowany przez architekta Egona Rheinbergera. W trakcie prac nie tylko przywrócono dawny wygląd twierdzy, ale również dodano wiele nowych elementów i obiektów. Po śmierci architekta (który był również właścicielem zamku) w 1936 roku, dawną twierdzę wykorzystywano w różnych celach oraz kilkukrotnie wystawiano na sprzedaż. W 1979 roku obiekt przejęły władze księstwa z zamiarem przekształcenia go w muzeum.

Zamek Gutenberg (fot. St9191/Wikimedia Commons)
Zamek Gutenberg (fot. St9191/Wikimedia Commons)

Obecnie zamek Gutenberg pełni funkcję muzeum, a wstęp do niego jest darmowy. W 2010 roku zrekonstruowano zamkową kaplicę i ogród różany. Oprócz funkcji muzeum, w okresie letnim zamek jest również wykorzystywany przy organizacji wesel i różnych imprez.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.