W latach 80. XIII wieku, w Walii zbudowano olbrzymi jak na tamte lata zamek Conwy. Forteca była częścią systemu umocnień zbudowanych przez Edwarda I w Walii. Zamek górował nad otoczonym wysokim murem miastem Conwy.
Zamek Conwy
Zamek Conwy uznawany jest za jeden z najlepszych przykładów średniowiecznego budownictwa obronnego. Prace nad nim rozpoczęto w 1283 roku, równolegle z budową fortyfikacji wokół miasta Conwy. Fortecę usytuowano na wzniesieniu, tuż nad brzegiem rzeki Conwy. Prace zakończono stosunkowo szybko, ponieważ już w 1289 roku. Koszt budowy wyniósł około 15 000 funtów, co jak na tamte lata było ogromną sumą (współcześnie to około 16 150 000 funtów).

Zamek mimo swojego strategicznego znaczenia, szybko popadł w ruinę z powodu złej konserwacji. Już w 1321 roku stwierdzono, że drewniane elementy konstrukcji są spróchniałe, dachy przeciekają, a wyposażenie obronne jest nieadekwatne do rozmiarów fortecy. Dopiero w 1343 roku sytuacja zaczęła ulegać poprawie, kiedy kontrolę nad zamkiem przejął Edward Woodstock, znany jako Czarny Książę.
W kolejnych latach historia zamku nie obfitowała w zbyt wiele ciekawych wydarzeń. W 1627 zdewastowany i rozpadający się zamek został sprzedany Edwardowi Conway. Nowy właściciel przeprowadził liczne naprawy, dzięki którym forteca odzyskała część swoich możliwości obronnych. Te przydały się w 1642 roku, kiedy wybuchła Angielska wojna domowa a siły rojalistów schroniły się w twierdzy.

Po czteroletnim oblężeniu załoga fortecy poddała się, a stary zamek trafił w ręce nowych władz. W 1655 roku podjęto decyzję o zniszczeniu zamku i pozbawieniu go cech obronnych. Zniszczono znaczną część zabudowań i usunięto całe uzbrojenie oraz metalowe fragmenty konstrukcji, pozostawiając zrujnowaną fortecę własnemu losowi.
Przez kolejnych 300 lat zamek popadał w ruinę, będąc przy okazji miejscem spotkań dla artystów, którzy uważali go za jeden z bardziej malowniczo położonych. Dopiero w 1958 roku kontrolę nad fortecą przejęły brytyjskie władze, które rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę prace konserwacyjne i remontowe. Pozwoliły one na zamienienie starego zamku w atrakcję turystyczną, która co roku przyciąga setki tysięcy turystów.

Mosty nad rzeką Conwy
Stary zamek Conwy wyróżnia jeszcze jeden element. Z jego murów rozciąga się znakomity widok na trzy mosty nad rzeką Conwy – Conwy Road Bridge, Conwy Suspension Bridge i Conwy Railway Bridge. Najstarszym z nich to środkowy most wiszący, zbudowany w latach 1822-1826. Ma 99,5 m długości i przez długie lata służył jako główne połączenie drogowe między Chester a Bangor.
W latach 1846-1848 zbudowano obok niego most kolejowy o długości 141 m. Jest to ostatni most zaprojektowany przez Roberta Stephensona, który przetrwał do dnia dzisiejszego. W 1958 roku obok mostu wiszącego zbudowano nowy most drogowy, który przejął na siebie cały ruch. Równocześnie stary most przekształcono w kładkę dla pieszych. Z murów zamku Conwy rozpościera się znakomity widok na trzy przeprawy.
Źródło zdjęć: Depositphotos.com
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.