W latach 80. XIII wieku, w Walii zbudowano olbrzymi jak na tamte lata zamek Conwy. Forteca była częścią systemu umocnień zbudowanych przez Edwarda I w Walii. Zamek górował nad otoczonym wysokim murem miastem Conwy.

Zamek Conwy

Zamek Conwy uznawany jest za jeden z najlepszych przykładów średniowiecznego budownictwa obronnego. Prace nad nim rozpoczęto w 1283 roku, równolegle z budową fortyfikacji wokół miasta Conwy. Fortecę usytuowano na wzniesieniu, tuż nad brzegiem rzeki Conwy. Prace zakończono stosunkowo szybko, ponieważ już w 1289 roku. Koszt budowy wyniósł około 15 000 funtów, co jak na tamte lata było ogromną sumą (współcześnie to około 16 150 000 funtów).

Zamek Conwy (fot. Mike Peel/mikepeel.net)

Zamek Conwy (fot. Mike Peel/mikepeel.net)

Zamek mimo swojego strategicznego znaczenia, szybko popadł w ruinę z powodu złej konserwacji. Już w 1321 roku stwierdzono, że drewniane elementy konstrukcji są spróchniałe, dachy przeciekają, a wyposażenie obronne jest nieadekwatne do rozmiarów fortecy. Dopiero w 1343 roku sytuacja zaczęła ulegać poprawie, kiedy kontrolę nad zamkiem przejął  Edward Woodstock, znany jako Czarny Książę.

W kolejnych latach historia zamku nie obfitowała w zbyt wiele ciekawych wydarzeń. W 1627 zdewastowany i rozpadający się zamek został sprzedany Edwardowi Conway. Nowy właściciel przeprowadził liczne naprawy, dzięki którym forteca odzyskała część swoich możliwości obronnych. Te przydały się w 1642 roku, kiedy wybuchła Angielska wojna domowa a siły rojalistów schroniły się w twierdzy.

Po czteroletnim oblężeniu załoga fortecy poddała się, a stary zamek trafił w ręce nowych władz. W 1655 roku podjęto decyzję o zniszczeniu zamku i pozbawieniu go cech obronnych. Zniszczono znaczną część zabudowań i usunięto całe uzbrojenie oraz metalowe fragmenty konstrukcji, pozostawiając zrujnowaną fortecę własnemu losowi.

Zamek Conwy (fot. Wikimedia Commons)

Zamek Conwy (fot. Wikimedia Commons)

Przez kolejnych 300 lat zamek popadał w ruinę, będąc przy okazji miejscem spotkań dla artystów, którzy uważali go za jeden z bardziej malowniczo położonych. Dopiero w 1958 roku kontrolę nad fortecą przejęły brytyjskie władze, które rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę prace konserwacyjne i remontowe. Pozwoliły one na zamienienie starego zamku w atrakcję turystyczną, która co roku przyciąga setki tysięcy turystów.

Mosty nad rzeką Conwy

Stary zamek Conwy wyróżnia jeszcze jeden element. Z jego murów rozciąga się znakomity widok na trzy mosty nad rzeką Conwy – Conwy Road Bridge, Conwy Suspension Bridge i Conwy Railway Bridge. Najstarszym z nich to środkowy most wiszący, zbudowany w latach 1822-1826. Ma 99,5 m długości i przez długie lata służył jako główne połączenie drogowe między Chester a Bangor.

W latach 1846-1848 zbudowano obok niego most kolejowy o długości 141 m. Jest to ostatni most zaprojektowany przez Roberta Stephensona, który przetrwał do dnia dzisiejszego. W 1958 roku obok mostu wiszącego zbudowano nowy most drogowy, który przejął na siebie cały ruch. Równocześnie stary most przekształcono w kładkę dla pieszych. Z murów zamku Conwy rozpościera się znakomity widok na trzy przeprawy.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.