Na północy Chile niedaleko miasta Iquique w drugiej połowie XIX wieku zbudowano kilka kopalni saletry. Przez lata kopalnie te wraz z zakładami przetwórczymi były podstawą miejscowego przemysłu. W latach 30. XX wieku sytuacja ekonomiczna doprowadziła jednak do ich stopniowego zamykania i likwidowania. Obecnie pozostały po nich opuszczone miasta, z których najsłynniejszymi są Humberstone i Santa Laura.

W połowie XIX wieku na pustyni Atakama na północy Chile odkryto duże złoża saletry. Mimo całkowitego braku infrastruktury, w ciągu kilku lat wiele firm wydobywczych zaczęło budować w tym rejonie swoje kopalnie i zakłady przetwórcze. Aby maksymalnie ułatwić pracę i zwiększyć wydajność wydobycia surowców, obok kopalni zaczęto budować miasteczka dla pracowników i ich rodzin.

Humberstone (fot. Carlos Teixidor Cadenas/Wikimedia Commons)
Humberstone (fot. Carlos Teixidor Cadenas/Wikimedia Commons)

Powstało kilkanaście takich kompleksów, z których najważniejszymi było Humberstone i Santa Laura. W 1862 roku utworzono kopalnię La Palma (później nazwaną Humberstone). Był to największy zakład wydobywający saletrę w całym regionie. W 1872 roku firma Guillermo Wendell Nitrate Extraction Company zbudowała swój zakład i miasteczko nazwane Santa Laura, kilkanaście kilometrów na zachód od Humberstone. W kolejnych latach w okolicy powstało jeszcze wiele podobnych kompleksów.

Oprócz kopalni w Humberstone zbudowano pełną infrastrukturę potrzebną dla mieszkańców – rynek, kościół, kino, basen, sklepy i liczne, często blaszane domy. O ile większość kopalni radziła sobie całkiem nieźle, tak Santa Laura miała spore problemy z wydajnością. W 1913 roku wydobycie saletry zmniejszono o połowę w związku z problemami z pozyskiwaniem surowców.

Opuszczone ruiny Humberstone (fot. rewbs.soal/Wikimedia Commons)
Opuszczone ruiny Humberstone (fot. rewbs.soal/Wikimedia Commons)

W latach 20. XX wieku w Niemczech na szeroką skalę zaczęto stosować metodę syntezy amoniaku z azotu i wodoru, dzięki czemu spadło zapotrzebowanie na saletrę, stosowaną do produkcji nawozów. Spadek popytu na ten surowiec odbił się bardzo negatywnie na dochodach zakładów w Chile. Kolejne kilkanaście lat było dla Humberstone i Santa Laura okresem walki o przetrwanie.

Popyt na saletrę systematycznie spadał, przez co już w latach 40. niektóre z okolicznych kopalni zaczęto zamykać. W 1960 roku z powodu braku rentowności zamknięto zakłady w Humberstone i Santa Laura. Do 1970 roku wszyscy mieszkańcy opuścili miasteczko (w międzyczasie zamknięto wszystkie pozostałe kopalnie).

Humberstone (fot. Diego Delso/delso.photo/Wikimedia Commons)
Humberstone (fot. Diego Delso/delso.photo/Wikimedia Commons)

Mając w pamięci olbrzymie znaczenie ekonomiczne tego regionu dla gospodarki Chile, władze uznały opuszczone miasta za pamiątki narodowe i zaczęły przekształcać je w atrakcje dla turystów. Zbudowano skanseny dla turystów a teren częściowo uprzątnięto i zabezpieczono, starając się pozostawić budynki w jak najbardziej nie zmienionej formie. W 2005 roku oba opuszczone miasteczka zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.