Na dalekim wschodzie Rosji w Czukockim Okręgu Autonomicznym znajduje się Port Lotniczy Anadyr. Oddalony o 11 km od miejscowości Anadyr obiekt jest obecnie wykorzystywany jako małe lotnisko lokalne. Długi pas startowy będący pozostałością po dawnej bazie wojskowej jest rezerwowym pasem startowym dla samolotów latających na tzw. północnej trasie transpacyficznej.

Historia lotniska Anadyr (znanego również jako lotnisko Ugolny) sięga lat 50. Zbudowano wówczas pierwsze zabudowania lotniska wojskowego w tym miejscu. W kolejnych latach baza rozrosła się i stała domem dla myśliwców typu Su-15 a przez pewien czas również i bombowców Tu-95.

Lokalizacja lotniska była znakomita jeśli chodzi o możliwość ukrycia go przed wścibskimi mieszkańcami, ale z drugiej strony sprawiała, że baza nie należała do zbyt aktywnych. W latach 90. bazę wojskową zlikwidowano a zabudowania zaczęto przekształcać w lotnisko cywilne.

Obecnie port lotniczy posiada nowy terminal pasażerski i przeładunkowy, dzięki czemu mogą w tym miejscu lądować zarówno duże samoloty pasażerskie jak i transportowe. Dawny wojskowy pas startowy ma długość 3,5 km. Do tej pory tylko raz wykorzystano je jako lotnisko awaryjne. 2 lipca 2013 roku koreański Boeing 777-300 lądował tam awaryjnie w związku z awarią silnika.

W 2001 roku Dmirty Avdeev zrobił na lotnisku kilka zdjęć przedstawiających pozostałości po likwidowanej bazie wojskowej. Co ciekawe, trafił na wraki samolotów, które już od wielu lat nie latały. Ich stan sugerował, że miejscowi przeprowadzili skuteczny recykling przydatnych komponentów.

Obecnie lotnisko wygląda chyba lepiej, ponieważ nawet patrząc na zdjęcia w Google Map nie widać już wraków samolotów, a jedynie resztki starych budynków.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.