Czasami wizyta w centrum handlowym nie musi oznaczać tylko i wyłącznie zakupów i obiadu w food courtcie. Niektóre galerie handlowe oferują również inne atrakcje, jak np. zajmująca około 300 m² makieta kolejowa. W poznańskiej galerii Avenida (przy dworcu kolejowym) uruchomiono właśnie taką makietę kolejową – Kolejkoland.

Makieta zajmuje około 300 m² i składa się z trzech poziomów torów, po których poruszają się pociągi pasażerskie i towarowe. Makieta odwzorowana jest w skali 1:87. Jej budowa zajęła twórcy około 10 lat, czego dowodem jest duża szczegółowość odwzorowanych stacji i krajobrazów. Tym co wyróżnia ją najbardziej, jest rozbudowany system sterowania pociągami, pozwalający zdalnie kierować wszystkimi maszynami. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota, który pozwala nie tylko dostosowywać prędkość pociągów, ale również sterować dźwiękami i oświetleniem poszczególnych lokomotyw.

Oprócz makiety na odwiedzających czeka kilka innych atrakcji – plac zabaw dla dzieci, oczywiście też z pociągami, ale tym razem drewnianymi, niewielki sklepik, w którym można zapoczątkować swoją kolejową pasję oraz wystawa przedstawiająca historię kolei z różnymi ciekawostkami. Dla dzieciaków przygotowane jest również mini kino.

Makieta wyróżnia się szczegółowością (chociaż powstawała kilkanaście lat temu, przez co podczas budowy wykorzystywano wiele modeli i rozwiązań obecnie już nie stosowanych) oraz tym, że jest w pełni mobilna. Wiele podobnych makiet jest tak zbudowanych, że próba transportu wymaga skomplikowanego procesu rozmontowania całej konstrukcji. W tym przypadku jest zupełnie inaczej, dlatego makieta może podróżować w różne miejsca.

Obecnie, od stycznia do prawdopodobnie kwietnia tego roku będzie dostępna do obejrzenia w centrum handlowym Avenida w Poznaniu, przy ulicy Matyi 2 (obok dworca kolejowego). Więcej informacji o samej makiecie można natomiast znaleźć na stronie www – kolejkoland.pl. Poniżej kilka zdjęć makiety.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.