Zaprojektowana w 1865 roku przez pochodzącego z Danii Rasmusa Mallinga-Hansena maszyna do pisania o nazwie Writing Ball była jedną z pierwszych, która osiągnęła sukces komercyjny. Swoją konstrukcją nie przypominała jednak znanych nam urządzeń, a jej kariera zakończyła się na początku XX wieku.
W połowie XIX wieku wielu konstruktorów podjęło się zadania stworzenia maszyny przyśpieszającej proces pisania. Coraz większa biurokracja, oraz wzrost poziomu czytelnictwa sprawiały, że powstawało coraz więcej dokumentów. Pismo ręczne ma swoje ograniczenia i po prostu nie da się przeskoczyć poziomo około 20 słów na minutę.
Jednym z konstruktorów, którzy zajęli się tym problemem był duński nauczyciel i teolog Rasmus Malling-Hansen (ur. 5.09.1835 r. zm. 27.09.1890 r.). Opracował on w 1865 roku oryginalną maszynę do pisania w formie metalowej półkuli na której rozmieszczono 52 klawisze odpowiadające poszczególnym literom. Poniżej znajdował się bęben, zastąpiony z czasem półobrotowym mechanizmem, na którym umieszczono kartkę. Podczas pisania mechanizm elektryczny, zasilany z baterii przesuwał kartkę.
Hansen długo eksperymentował z układem klawiszy, tak aby był on jak najbardziej ergonomiczny i jak najszybszy – najpopularniejsze litery umieszczono pod palcami wskazującymi, samogłoski po lewej stronie, spółgłoski po prawej. W pierwszej wersji urządzenia, cylinder na którym umieszczono kartkę papieru obracany był za pomocą elektromagnesu, który obracał go o równą odległość za każdym razem, gdy naduszono klawisz, jednak w kolejnych modelach zastąpiono go całkowicie mechanicznym mechanizmem.
Writing Ball (duń. skrivekugle), jak nazywa się do dziś to urządzenie szybko zyskało popularność zwłaszcza wśród urzędników, ponieważ pozwalała na bardzo szybkie pisanie. Niestety miała również ogromną wadę, podobnie jak inne ówczesne maszyny piszące – podczas pisania nie było widać kartki, ponieważ znajdowała się ona pod maszyną. Utrudniało to wyłapywanie błędów i kontrolę nad tekstem.
Wynalazek Hansena mógł zyskać bardzo dużą popularność, jednak na przeszkodzie stanęła nagła śmierć konstruktora w 1890 roku. Wyprodukowane przez niego urządzenia trafiły do różnych odbiorców głównie w Europie, ale po jego śmierci produkcja została wstrzymana, a miejsce Writing Ball zajęły kolejne, bardziej użyteczne maszyny do pisania. Mimo to, maszyna Hansena uznawana jest za pierwszą maszynę do pisania, która osiągnęła sukces komercyjny. Rasmus Malling-Hansen zapisał się również w historii jako jeden z twórców suchej kalki.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.