Katowice, stolica województwa śląskiego. Trudno w to uwierzyć, ale do czasu nadania praw miejskich były wsią, która posiadała w swoich granicach międzynarodowy dworzec kolejowy, banki oraz zakłady przemysłowe. W mieście nie brakuje uroczych, niezwykłych miejsc. Niewątpliwie zasługują one na to, żeby je poznać. Połączenia kolejowe relacji Warszawa – Katowice, dają nam możliwość by bezpiecznie oraz w miłej atmosferze udać się z wizytą do Katowic, miasta jedynego w swoim rodzaju.
Początki Katowic przemysłem pisane
Historia Katowic nierozerwalnie związana jest z rolnictwem, oraz zwłaszcza z przemysłem ciężkim. Początki miasta datowane są na rok 1598, natomiast prawa miejskie uzyskało 11 września 1865 roku. Rozwój przemysłu oraz budowa linii kolejowej do Katowic, spowodowały bardzo dynamiczny rozwój tego miasta. Przemysł ciężki odgrywa wiodącą rolę w gospodarce Katowic. Kopalnie węgla kamiennego zostały skonsolidowane w Katowicki Holding Węglowy, jedną z trzech największych spółek tego typu w naszym kraju. Nastąpiło to w roku 1993.
Bardzo korzystne jest położenie geograficzne Katowic. Znajdują się bowiem na trasie głównych dróg międzynarodowych oraz krajowych. Mówimy zarówno o transporcie drogowym, jak i kolejowym. Katowice są ważnym ośrodkiem gospodarczym w naszym kraju.
Spacer po mieście
Spacerując po Katowicach, możemy dostrzec wiele stylów architektonicznych. W mieście zlokalizowanych jest około 100 obiektów, które zostały zapisane w rejestrze zabytków. Co przede wszystkim powinniśmy zobaczyć przy okazji wizyty w Katowicach?
- Hala widowiskowo – sportowa Spodek. Z pewnością najbardziej rozpoznawalny obiekt tego typu w Polsce. Nieodparcie przywodzi na myśl niezidentyfikowany obiekt latający. Ten bardzo modernistyczny na ówczesne czasy obiekt powstał 45 lat temu;
- Miasto zbudowane z Cegieł – Nikiszowiec. To zabytkowe osiedle zbudowano w latach 1911 – 1919. Na powierzchni dwustu tysięcy metrów kwadratowych powstało około tysiąca mieszkań. Przeznaczone było dla robotników. Na terenie osiedla wybudowano również kościół pod wezwaniem św. Anny oraz miejsca użyteczności publicznej: szkoły, sklepy czy też pralnia;
- Giszowiec – miasto – ogród. Miejsce unikatowe w skali europejskiej. Oddane do użytku w roku 1910, przeznaczone było dla pracowników kopalni. Model osiedla odwzorowano na miejscowym, tradycyjnym budownictwie ludowym. W parterowych budynkach zakwaterowano około 38 rodzin urzędniczych oraz 600 robotniczych;
- Sztauwajery – Dolina Trzech Stawów. Kompleks rekreacyjno-sportowy. Doskonałe miejsce do czynnego wypoczynku.
Kuchnia Śląska, gdzie w Katowicach dobrze zjesz
Tradycyjna kuchnia regionu, ze swoją specyfiką, na stałe wpisała w realia kulinarne Katowic. To kuchnia bardzo sycąca. Jej zadanie było przecież nakarmienie ciężko i fizycznie pracujących ludzi.
Do najbardziej znanych, kultowych dań kuchni śląskiej należą: rolada wołowa z kluskami i modrą kapustą, żeberka wieprzowe z ziemniakami i zasmażaną kapustą, królik w śmietanie podawany z kopytkami oraz surówką, golonka z ziemniakami i zasmażaną kapustą, żur z ziemniakami oraz wodzionka. Dla niewtajemniczonych to bardzo mocno czosnkowa zupa z czerstwego chleba.
Oto miejsca, w których można skosztować specjałów kuchni śląskiej w najlepszym wydaniu, przygotowanych według tradycyjnych przepisów:
- Dworek pod Lipami, Katowice-Giszowiec, plac Pod Lipami 1 – lokal serwuje wiele specjałów regionu w nad wyraz klimatycznym otoczeniu Giszowca, miasta-ogrodu. Z pewnością warto;
- Cafe Bytfyj, Katowice-Nikiszowiec, ul. Krawczyka 5 – skosztujecie tu klasyczne kuchni śląskiej oraz doskonałych wypieków. Karta zmienia się w zależności od dnia i zapewne nastroju kucharza;
- Karczma pod Młynem, Katowice, ul. Gen. Hallera 71 – restauracja z klasyczną kuchnią śląską. Również tą serwowaną przy okazji świąt. Wybór dań jest bardzo szeroki;
- Caffe Kattowitz, Katowice, ul. św. Jana 7 – połączenie kawiarni oraz restauracji. Dania śląskie przygotowane według tradycyjnych przepisów oraz doskonałe desery.
Jeżeli podróż do Katowic to tylko pociągiem
Rozwój Katowic nie byłby tak szybki bez linii kolejowej. My również skorzystajmy z pociągu, jako środka transportu w trakcie naszej podróży do Katowic. Trasę Warszawa – Katowice pociąg PKP Intercity pokona już w niewiele ponad dwie godziny. Przewoźnik oferuje nam wiele możliwości dostosowanych do naszych potrzeb. Podróżując pociągiem, możemy zrelaksować się w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. Wypoczęci chętnie zajmiemy się odkrywaniem sekretów, które skrywają przed nami Katowice. Poznaj ofertę PKP Intercity i skorzystaj z promocji. Z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.