Mimo istnienia Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, w rejonie tym cały czas pracują setki osób, oraz działa wiele zakładów i obiektów, odpowiedzialnych m.in. za utrzymanie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. W związku z tym utrzymywane są również duże siły straży pożarnej, które mają dbać o bezpieczeństwo w regionie.

W rejonie elektrowni działa kilka jednostek strażackich wyposażonych w bardzo specjalistyczny sprzęt, przystosowany do działania w wyjątkowo trudnych warunkach, w tym w warunkach skażenia radioaktywnego. Najważniejszą jednostką jest jednostka działająca bezpośrednio przy elektrowni (Впч-2). Jest to ta sama jednostka, która 26 kwietnia 1986 roku rozpoczęła akcję gaśniczą po eksplozji reaktora numer 4.

Wyposażenie oddziałów strażackich w Czarnobylu (fot. Krystian Machnik/napromieniowani.pl)

Wyposażenie oddziałów strażackich w Czarnobylu (fot. Krystian Machnik/napromieniowani.pl)

Jednostka wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt gaśniczy, przystosowany do działania w warunkach skażenia radioaktywnego, jak i tradycyjne wozy strażackie, wykorzystywane w przypadku zwykłych pożarów. Ponadto na wyposażeniu jednostki znajdują się specjalistyczne pojazdy rozpoznawcze, takie jak BRDM-2, zaopatrzone w czujniki do badania poziomu skażenia.

Bitwa o Czarnobyl

Kolejną jednostką jest oddział stacjonujący w Czarnobylu. Również ona wyposażona jest w bardzo specjalistyczny sprzęt, w tym w ciężkie wozy gaśnicze, takie jak Impuls-2M, czyli gąsienicowe pojazdy z wyrzutnią pocisków gaśniczych. Wyrzutnia może wystrzelić pocisk na odległość 100 m. Dwa takie pojazdy cały czas są utrzymywane w gotowości, mimo wysokich kosztów ich utrzymania i eksploatacji.

Wyposażenie oddziałów strażackich w Czarnobylu (fot. Krystian Machnik/napromieniowani.pl)

Wyposażenie oddziałów strażackich w Czarnobylu (fot. Krystian Machnik/napromieniowani.pl)

Ponadto strażacy dysponują innymi gąsienicowymi pojazdami inżynieryjnymi i gaśniczymi na podwoziach T-54/T-55 i T-62. Same wozy strażackie prezentują dosłownie historię tego typu pojazdów, ponieważ znajdziemy tu zarówno stare ZiŁ-y jak i nowsze Kamazy. Większość pojazdów ma jednak swoje lata, ale cały czas utrzymana jest w bardzo dobrym stanie. Najbardziej specjalistyczne pojazdy nie są na co dzień używane i większość czasu spędzają w hangarach. Podobnie jak strażacy, którzy zwłaszcza w jednostce przy elektrowni nie mogą prowadzić ćwiczeń fizycznych poza budynkiem, z powodu nieco podwyższonego poziomu promieniowania.

Czarnobylski sarkofag

Poniżej znajdziecie zdjęcia z obu jednostek, przedstawiające cały ich sprzęt. Autorem zdjęć jest Krystian Machnik z Napromieniowani.pl.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.