W centrum Bagdadu w Iraku, przy wjeździe na plac defiladowy przy Parku Zawra znajdują się dwa olbrzymie monumenty w formie dłoni trzymających skrzyżowane miecze. Zbudowane w 1989 roku, szybko stały symbolem zarówno Bagdadu jak i reżimu Saddama Husajna.

W 1986 roku, jeszcze w trakcie trwania wojny iracko-irańskiej, Saddam Husajn zlecił budowę kilku monumentów w centrum Bagdadu. Miały one z jednej strony upamiętniać irackich żołnierzy, którzy walczyli i ginęli w trakcie tej wojny, jak i budować dumę narodową wśród Irakijczyków. Głównymi projektami jakie zrealizowano były Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Al-Shaheed oraz plac defilad i park Zawra.

Miecze Qādisīyah

Miecze Qādisīyah

Największym projektem był plac defilad przy parku Zawra. Oprócz samego placu, parku oraz okolicznych budynków w których zamierzano umieścić wystawy i sklepy z pamiątkami, Saddam Husajn chciał, aby powstały w tym miejscu dwa łuki triumfalne na wjeździe i wyjeździe z placu. Własnoręcznie przygotował szkic łuków, przedstawiający dwa skrzyżowane miecze.

W ogłoszonym konkursie na projekt łuków zwyciężył jeden z ważniejszych irackich rzeźbiarzy, Khaled al-Rahal. Zaprojektował on łuki w formie wystających z ziemi dłoni trzymających dwa miecze, skrzyżowane dokładnie nad drogą. Kształt dłoni miał być podobno wzorowany na dłoniach samego Saddama Husajna.

Miecze Qādisīyah (fot. Jeremy Weate)

Miecze Qādisīyah (fot. Jeremy Weate)

Al-Rahal zmarł w 1987 roku, zanim monumenty ukończono, w związku z czym prace kontynuował znajomy zmarłego rzeźbiarza, Mohammed Ghani Hikmat. Łuki ukończono oficjalnie i udostępniono mieszkańcom miasta 8 sierpnia 1989 roku. W najwyższym punkcie mają one 40 m wysokości. Podstawy wykonano z betonu, dłonie z brązu, a miecze o długości 43 m każdy, z stali nierdzewnej. Same dłonie ważą po 20 ton, ich podstawy również ważą po 20 ton, a miecze ważą po 24 tony. W podstawach z których wystają dłonie umieszczono w specjalnych siatkach 5000 hełmów, które miały należeć do irańskich żołnierzy. Pomnik otrzymał oficjalnie nazwę Qaws an-Naṣr, ale znany jest również jako Miecze Qādisīyah lub Łuk Zwycięstwa, Dłonie Zwycięstwa albo Skrzyżowane Miecze.

Mimo dwóch inwazji na Irak, łuki przetrwały i nie zostały uszkodzone. Amerykanie rozważali ich zburzenie po zajęciu Bagdadu, ale ostatecznie zrezygnowali z tego pomysłu. Nowe władze irackie były jednak innego zdania i w lutym 2007 roku zarządziły rozbiórkę konstrukcji jako symbolu reżimu Saddama Husajna. Mimo protestów mieszkańców i nawet przedstawicieli wojsk okupacyjnych, prace rozpoczęto 20 lutego, jednak następnego dnia je przerwano.

Miecze Qādisīyah (fot. Wikimedia Commons)

Miecze Qādisīyah (fot. Wikimedia Commons)

W 2011 roku częściowo rozebrane łuki zaczęto odbudowywać, uznając, że chociaż symbolizują one poprzedni reżim, mają równocześnie olbrzymie znacznie dla Irakijczyków. Obecnie uznaje się je za jeden z ważniejszych symboli Bagdadu oraz istotną atrakcję turystyczną.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.