W stwierdzeniu, że o niemieckich okrętach wojennych z czasów II wojny światowej napisano już wiele książek i ciężko znaleźć coś, czego brakuje jest sporo prawdy, ale… nie do końca. O ile o niemieckich u-bootach, pancernikach oraz krążownikach określanych przez Brytyjczyków jako pancerniki kieszonkowe faktycznie sporo już napisano, tak o innych jednostkach mówi się znacznie mniej. Tym bardziej książka Okręty Reichsmarine i Kriegsmarine autorstwa Ulfa Kaacka i Haralda Focke staje się intrygującą pozycją.
Książka Okręty Reichsmarine i Kriegsmarine to kolejna (po historii niemieckich okrętów podwodnych) pozycja od wydawnictwa Almapress poświęcona zbiorczo niemieckim okrętom w wybranym okresie historycznym. Tym razem autorzy skupili się na latach 1921-1945, czyli na okresie istnienia Reichsmarine będącej spadkobiercą resztek po Kaiserliche Marine i Kriegsmarine, która powstała w 1935 roku po zmianach politycznych w Niemczech.
Ze względu na skomplikowaną historię niemieckiej floty po zakończeniu I wojny światowej, autorzy skupili się na omówieniu najważniejszych informacji o okresie przejściowym między 1919 a 1921 rokiem, a następnie przeszli płynnie do opisu poszczególnych okrętów, które weszły w skład Reichsmarine. Ze względu na to, że większość tych jednostek powstała jeszcze przed i w trakcie I wojny światowej, siłą rzeczy w ich opisach znalazły się informacje o wydarzeniach z Wielkiej Wojny.
Książka podzielona jest na dwie główne części, poświęcone oddzielnie Reichsmarine i Kriegsmarine. Każdy rozdział jest natomiast podzielony na podrozdziały poświęcone poszczególnym okrętom, między którymi przeplatają się opisy wydarzeń ważne do zrozumienia kontekstu i historii poszczególnych jednostek jak i całej niemieckiej floty.
Opisy są zwięzłe, ale nie jest to typowy leksykon, w którym wszystkie dane są uporządkowane encyklopedycznie. Nie brakuje danych taktyczno-technicznych, ale opisy poszczególnych jednostek mają różne formy w zależności od faktycznych losów tych okrętów.
Na duży plus zasługuje zarówno dobór opisanych jednostek – nie brakuje bowiem mniej znanych okrętów pomocniczych, których losy często pomijane są w historii obu formacji, jak duża ilość zdjęć. Książka jest bogato ilustrowana, a każde zdjęcie posiada opis. Wraz z dodatkowymi opisami tworzy to ciekawą i spójną publikację, która w przystępny sposób przedstawia losy niemieckich okrętów w okresie międzywojennym oraz podczas II wojny światowej.
Można śmiało powiedzieć, że książka Okręty Reichsmarine i Kriegsmarine to ciekawa i godna polecenia pozycja. Jest to zdecydowanie jedna z lepszych książek od wydawnictwa Almapress i razem z książką Niemieckie okręty podwodne tworzy dobrą bazę do poznania losów niemieckich okrętów wojennych. Brakuje w tym zestawie tylko publikacji opisujących losy flot RFN i NRD po II wojnie światowej oraz współcześnie, a także historii jednostek Kaiserliche Marine. Może w wkrótce i takie publikacje znajdą się w ofercie Almparess? Czas pokaże.
Więcej informacji o książce znajdziecie na stronie wydawnictwa Almapress: Okręty Reichsmarine i Kriegsmarine
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.