Od lat wokół Ziemi krążą satelity, które cały czas obserwują naszą planetę oraz wykonują tysiące zdjęć. Jeden z zespołów naukowców NASA kierowany przez Miguela Romana zajmuje się analizą nocnych zdjęć Ziemi wykonanych przez satelity.
Z racji tego, że cały projekt jest przedsięwzięciem cywilnym zespół opublikował swoje zdjęcia oraz nocną mapę Ziemi w sieci. Podstawowym satelitą wykorzystywanym do przygotowywania zdjęć jest NASA-NOAA Suomi National Polar-orbiting Partnership (NPP). Od 2011 roku jest on wykorzystywany do fotografowania naszej planety nocą.
Dzięki systemowi Visible Infrared Imaging Radiometer Suite jest on wstanie zarejestrować źródła świateł o różnej częstotliwości, dzięki czemu po połączeniu danych z zdjęciami naszej Ziemi możliwe jest utworzenie tzw. mapy nocnych świateł. Pierwsza taka mapa powstała w 2012 roku, a dzięki rozwojowi systemu w ostatnim czasie zostałą znacząco zaktualizowana i poprawiona. Satelita krąży wokół naszej planety i fotografuje ją pasami o szerokości 3000 km, rozciągających się od bieguna do bieguna.
Nocne zdjęcia nie są kaprysem NASA i chęcią zrobienia nietypowych zdjęć. Wykorzystuje się je w wielu badaniach, min. do analizy zanieczyszczenia świetlnego. Sam system używany do wykonania zdjęć może być również wykorzystywany do innych zadań, min. śledzenia gór lodowych oraz wykrywania źródeł emisji gazów cieplarnianych. Co istotne, dzięki temu, że satelita działa cały czas, dane dostarczane przez niego mogą również być wykorzystywane do analizy sytuacji w rejonach ogarniętych konfliktami i klęskami żywiołowymi.
Interaktywną mapę nocnych świateł można znaleźć na stronie worldview.earthdata.nasa.gov. Jeśli natomiast chcielibyśmy pobrać zdjęcia całej naszej planety, znajdziemy je w wersji 8 Mb i 265 Mb. Pomijając znaczenie naukowe całego projektu, nocne zdjęcia naszej planety są po prostu piękne. Poniżej zamieszczamy kilka ciekawych zdjęć i wycinków przedstawiających różne miejsca na Ziemi. Rozpoznalibyście je bez podpisów?
Źródło: NASA
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.