Elektrociepłownia EC-2 w Łodzi powstała w latach 50. odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na energię łódzkiego przemysłu. W marcu 2015 roku została jednak wyłączona z użytku i wystawiona na sprzedaż. Fotograf Paweł Augustyniak odwiedził ją i wykonał serię niesamowitych zdjęć.

Budowę elektrociepłowni EC-2 rozpoczęto w 1955 roku, a 1 lutego 1957 roku uruchomiono pierwszy kocioł. Cały obiekt został natomiast ukończony w pełni w 1961 roku. Decyzję o jej budowie podjęto w związku z brakiem możliwości rozbudowy elektrociepłowni EC-1 znajdującej się w centrum miasta. Nowy obiekt usytuowano w południowo-zachodniej części miasta, tak aby mogła zaopatrywać znajdujący się tam przemysł. Jej lokalizacja została wybrana również z myślą o budowie nowych osiedli mieszkaniowych. Elektrociepłownia zajmuje powierzchnię 19,5 ha. 31 marca 2015 roku podjęto decyzję o jej wyłączeniu z eksploatacji. Obecnie olbrzymi obiekt i zajmowany przez niego teren wystawiono na sprzedaż.

Poniższe zdjęcia wykonał Paweł Augustyniak, od lat fotografujący Łódź, z której pochodzi. Trzeba przyznać, że zdjęcia robią niesamowite wrażenie. Chociaż sam budynek jest w całkiem dobrym stanie (od zamknięcia minęło jeszcze mało czasu), zdjęcia prezentują go wręcz postapokaliptycznie. Odpowiednia gra świateł w połączeniu z długim czasem ekspozycji dały wspaniały efekt.

Więcej zdjęć fotografa można znaleźć na jego stronie – www.pawelaugustyniak.pl i fanpagu na Facebooku – Paweł Augustyniak – Fotografia.

Elektrociepłownia EC-2 w Łodzi (fot. Paweł Augustyniak/pawelaugustyniak.pl)

Elektrociepłownia EC-2 w Łodzi (fot. Paweł Augustyniak/pawelaugustyniak.pl)

Zdjęcia opublikowane za zgodą autora/Źródło

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.