Na jeziorze Veluwemeer w Holandii w 2002 roku uruchomiono bardzo nietypowy most wodny nad drogą N302 – Aquaduct Veluwemeer. Długi na 25 m, szeroki na 19 m i głęboki na 3 m, pozwala na swobodne przepływanie statków między jeziorami.

Zarówno wokół jeziora Veluwemeer jak i pozostałych okolicznych zbiorników wodnych zbudowano dziesiątki mostów, kanałów, wiaduktów i śluz. Mają one ułatwiać poruszanie się w tym rejonie zarówno statkom jak i samochodom.

Aquaduct Veluwemeer

Aquaduct Veluwemeer

Czteropasmowa droga N302 jest jedną ważniejszych w tym rejonie i zapewnia połączenie między prowincjami Flevoland i Gelderland. Przebiega nad zatłoczonym jeziorem Veluwemeer, po którym pływają setki małych jachtów i innych jednostek pływających. Ich ilość jest tak duża, że nie można w tym miejscu zbudować podnoszonego mostu, a ze względu na wysokość wielu pływających w tym rejonie jednostek, budowa mostu również była nieopłacalna.

W związku z tym miejscowe władze uznały, że najlepiej puścić cały ruch drogowy pod wodą, ale nie w tunelu, tylko pod wodnym mostem, łączącym jezioro Veluwemeer z Gooimeer. Dzięki temu przejeżdżające codziennie tą trasą samochody (w 2009 roku było to aż 28 000 aut dziennie), nie będą przeszkadzały statkom i odwrotnie. Wzdłuż drogi zbudowano również chodniki dla pieszych.

Aquaduct Veluwemeer

Aquaduct Veluwemeer

Warto dodać, że prowincja Flevoland powstała na sztucznie utworzonej wyspie na terenach zalewowych. Dzięki zbudowaniu kilku tam i śluz możliwe było odzyskanie sporych terenów 2412 km². Prowincję utworzono 1 stycznia 1986 roku i obecnie jest to najmłodsza z holenderskich prowincji.

Aquaduct Veluwemeer

Aquaduct Veluwemeer