Nie ma nic bardziej uciążliwego niż ugryzienia komarów, gdy akurat pragniemy spokojnie rozkoszować się wypoczynkiem na łonie natury. Co prawda zazwyczaj nie są one groźne dla człowieka, jednak powodują ból i swędzenie, z którym warto szybko i sprawnie się uporać.
Co zrobić, żeby ugryzienia komarów przestały nam utrudniać spacery oraz wyjazdy wakacyjne? O tym opowiemy poniżej.
Jak się chronić przed komarami?
Jeśli chcemy przyjemnie spędzać czas w plenerze, nie martwiąc się o ukąszenia komarów, przygotujmy się do tego wcześniej. Wiadomo, łatwiej zapobiegać niż później leczyć. Dlatego warto sięgnąć po szereg mocno zróżnicowanych repelentów, powszechnie dostępnych na rynku.
Do dyspozycji mamy środki o różnej intensywności działania. Występują w formie kremów, aerozoli, płynów, a także świec i specjalnych spirali. Część preparatów aplikuje się bezpośrednio na skórę, innymi należy spryskać całą odzież.
Zawsze pamiętajmy o tym, żeby dokładnie przeczytać etykietę dołączoną do każdego produktu. Niektóre repelenty nie mogą być bowiem stosowane przez całkiem małe dzieci lub mogą wywoływać podrażnienia, a nawet mocne reakcje alergiczne.
Jakie objawy powoduje ugryzienie komara?
Nie ma jednak środków przeciw ukąszeniom komarów, które byłyby skuteczne w 100%. Gdy już dojdzie do ugryzienia komara, w pierwszej kolejności czujemy ukłucie i swędzący ból. Później na skórze wokół miejsca ukąszenia pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna.
Dodatkowym objawem jest nieprzyjemny i trudny do zniesienia świąd, który często prowadzi do rozdrapywania rany. A to powoduje powiększenie stanu zapalnego skóry, wydłużając proces leczenia.
Ugryzienie komara a alergia
U osób zdrowych ukąszenie komara zazwyczaj nie bywa powodem do niepokoju. Opisane powyżej objawy są dość uciążliwe, jednak mijają po kilku godzinach, pozostawiając co najwyżej niewielką krostkę na skórze, która znika po 2-3 dniach.
Zdarzają się jednak przypadki uczulenia na ugryzienia komarów. Na skórze pojawia się wówczas znacznie większy stan zapalny, jest ona mocno zaczerwieniona i opuchnięta, a objawy utrzymują się przez długi czas. Wówczas warto poszukać skutecznego sposobu na szybkie i sprawne zmniejszenie nieprzyjemnych objawów.
Sposoby na ukąszenia komarów
Aby ukoić ból i swędzenie oraz zmniejszyć opuchliznę, warto od razu sięgnąć po sprawdzone środki po ugryzieniu komara, które przynoszą ulgę i pozwalają szybko zapomnieć o insekcie.
Można zdecydować się na szereg rozwiązań naturalnych lub postawić na inne środki, powszechnie dostępne w sklepach i aptekach.
Bite Away – szybka ulga przy ugryzieniach
Jeżeli potrzebujemy szybkiej ulgi, a nie chcemy stosować preparatów farmakologicznych, można wybrać urządzenie medyczne Bite Away, które leczy objawy ukąszeń owadów z pomocą terapii skoncentrowanym ciepłem.
Jak działa? Miejsce na skórze po ugryzieniu komara jest ogrzewane do bezpiecznej temperatury, która równocześnie aktywuje procesy regeneracyjno-lecznicze. Urządzenie może być bez przeszkód stosowane nawet przez małe dzieci oraz kobiety w ciąży.
Domowe sposoby na ukąszenia
Objawy ukąszeń komarów można zmniejszyć z pomocą domowym metod. Jest ich sporo i każda potrafi wspomóc proces leczenia lub po prostu przynieść ulgę.
Pamiętajmy, że domowe sposoby mają dość ograniczone działanie, jednak ich zaletą jest powszechna dostępność składników oraz brak konieczności sięgania po środki farmakologiczne, co w przypadku osób uczulonych na niektóre składniki leków, małych dzieci lub kobiet w ciąży jest niezmiernie istotne.
Zimne okłady
Do najpopularniejszych rozwiązań należą zimne okłady, które choć nie mają właściwości leczniczych, to przynoszą ulgę oraz łagodzą ból i swędzenie. Ich wielką zaletą jest fakt, że łatwo wykonać opatrunek w każdym miejscu, w którym się znajdujemy – nawet w plenerze. Wystarczy raptem nieco wody oraz chusteczki higieniczne, żeby szybko poczuć się lepiej.
Ocet
Świetnym rozwiązaniem jest przetarcie miejsca ukąszenia wacikiem nasączonym w occie. To sposób stosowany od wielu lat. Przynosi szybką ulgę oraz pomaga zmniejszyć dyskomfort wynikający z uciążliwych objawów po ukąszeniu przez komara.
Zielona herbata
Zielona herbata nie tylko wyśmienicie smakuje oraz zawiera wiele pozytywnych dla zdrowia i urody składników. Pomaga także w przypadku ukąszenia owada. Wystarczy przyłożyć lekko ciepłe torebki do miejsca ugryzienia. Przyniesie to niemal natychmiastową ulgę.
Czosnek
Czosnek jest jednym z najsilniejszych, naturalnych antybiotyków. Może zatem pomóc również w przypadku ukąszeń owadów. Co należy zrobić? Trzeba rozgnieść na papkę ząbek czosnku i nałożyć go na miejsce ugryzienia. Uśmierzy ból oraz przyspieszy procesy lecznicze w skórze.
Plasterek cytryny
Sok z cytryny bywa naprawdę skuteczną bronią przeciwko objawom ukąszeń komarów. Miejsce ugryzienia trzeba tylko natrzeć plastrem cytryny lub limonki. Czynność warto powtórzyć kilkukrotnie dla uzyskania jak najlepszego efektu. Środek ten łagodzi ból i pomaga zmniejszyć stan zapalny.
Środki na komary
Domowe sposoby bywają bardzo przydatne. Warto z nich korzystać, gdy pogryzą nas owady i pragniemy zminimalizować objawy. Ich działanie nie jest jednak bardzo intensywne, a w przypadku wystąpienia większej reakcji alergicznych, mogą nie być wystarczające. Co wtedy? Należy postawić na inne, skuteczne rozwiązania. Często nie zaleca się ich stosowania u młodszych dzieci.
Amol – moc olejków
Amol to popularny i dobrze znany od lat preparat o wielu zastosowaniach. Jednym z nich jest właśnie przynoszenie ulgi przy ukąszeniach owadów.
W głównej mierze odpowiada za to mentol, który chłodzi miejsce występowania zmiany na skórze. Oprócz tego w Amolu znajduje się też olejek lawendowy, zmniejszający podrażnienie oraz zaczerwienienie, a także olejek cytronelowy, który szybko i bardzo skutecznie łagodzi świąd i ból.
Środki farmakologiczne – skuteczne leki przeciwhistaminowe
Czy istnieją inne metody? Oczywiście. W sklepach i aptekach można znaleźć sporo preparatów, które pomagają uśmierzać nieprzyjemne objawy po ukąszeniu komara lub innych owadów.
Najczęściej ludzie sięga się po maści i żele przeciwhistaminowe, które szybko przynoszą ulgę oraz zmniejszą obrzęk. Świetnym tego przykładem jest choćby Fenistil lub rozmaite maści zawierające hydrokortyzon.
Przed wyjściem w plener warto dobrze się przygotować, żeby zminimalizować nieprzyjemne objawy ukąszenia owadów. Dzięki rozmaitym repelentom oraz urządzeniom takim, jak Bite Away wypoczynek w plenerze staje się przyjemniejszy i spokojniejszy, a komary przestają być tak straszne.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.