Dbanie o maluszka obejmuje również dbanie o jego otoczenie – a w szczególności o pokoik, który na tym etapie życia stanowi centrum jego wszechświata. Jak sprzątać to pomieszczenie, by nie zaszkodzić niemowlęciu? Oto sprawdzone wskazówki dla troskliwych rodziców!

Pozbądź się alergenów i zanieczyszczeń

Czy wiesz, że płuca dziecka nie są jeszcze w pełni rozwinięte od razu po urodzeniu? Dopiero w 8. roku życia liczba pęcherzyków płucnych u dziecka osiąga tę porównywalną z wynikiem dorosłej osoby – i wtedy jego układ oddechowy staje się w pełni wykształcony. 

Co to oznacza w praktyce? Że niemowlę ma mniejszą powierzchnię płuc niż dorosła osoba, zatem musi wykonywać więcej oddechów w ciągu minuty. A wraz z wdychanym powietrzem do jego organizmu wnika więcej zanieczyszczeń oraz alergenów niż w przypadku dorosłego – to dlatego alergie przebiegają u małych dzieci tak intensywnie. 

Odkurzacz Electrolux

Chcesz mieć pewność, że maluszek śpi w czystej pościeli, w której nic mu nie zagraża? Pierz ją często, a wraz z nią maskotki, poduszki, kocyki i wszystkie inne tekstylia, na których mogłyby gromadzić się zabrudzenia, które później zostaną wciągnięte do płuc dziecka podczas oddychania. 

Jeśli maluszek zaczął już raczkować, zwróć szczególną uwagę na czyszczenie podłogi. Jeśli nie poodkurzasz i nie umyjesz jej dokładnie, to wszystkie alergeny i zanieczyszczenia będą się unosić wokół stawiającego pierwsze kroki dziecka – i mogą trafić do jego układu oddechowego. Czysta posadzka zapewni mu bezpieczeństwo podczas odkrywania najbliższej okolicy. 

Odkurzacz Electrolux

Środki bezpieczne dla maluszka

Używanie pewnych detergentów do sprzątania z pewnością powoduje u Ciebie dyskomfort objawiający się drapaniem w gardle, kaszlem, a w ekstremalnych przypadkach nawet napadami duszności. Wyobraź sobie, w jaki sposób mogłyby one wpłynąć na niemowlę. 

Z tego powodu do sprzątania pokoju maluszka wybieraj zawsze delikatne, najlepiej naturalne środki, które są równie skuteczne jak te chemiczne, a jednak znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia. Nie zawierają bowiem toksycznych związków, które mogłyby podrażniać śluzówkę nosa. W efekcie posprzątasz przestrzeń, w której mieszka dziecko, nie zagrażając mu w żaden sposób i nie pogarszając jego komfortu. 

Odkurzacz Electrolux

Sprzątaj wtedy, kiedy maluch śpi

Jak znaleźć czas na sprzątanie pokoju niemowlaka, skoro opieka nad nim zajmuje tyle czasu? Skorzystaj ze sprytnych urządzeń, które pozwolą Ci na robienie porządków w momencie, gdy maluszek śpi – bez obawy, że go obudzisz. Pomogą Ci w tym odkurzacze bezworkowe Electrolux, które odznaczają się wyjątkową cichą pracą – generują hałas na tak niskim poziomie, że dziecko nawet nie zauważy, że zacząłeś sprzątać. Za cichą pracę tych sprzętów odpowiadają zastosowane technologie, takie jak zoptymalizowany silnik oraz ssawka DustPro™. 

Sprzątając pokój maluszka, zwróć uwagę na to, by był on czysty, ale nie sterylny. Dlaczego? Jego organizm potrzebuje kontaktu z drobnoustrojami, by się na nie uodpornić. Jego całkowicie odizolujesz od nich dziecko, jego system immunologiczny stanie się bardziej podatny na ataki bakterii. Tym samym w przyszłości malec może się częściej przeziębiać, cierpieć na alergię lub nawet na poważniejsze schorzenia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Electrolux.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.