Zbudowany w 1957 roku Hotel Ukraina (obecnie Radisson Royal Hotel) to najsłynniejszy i najbardziej charakterystyczny hotel w Moskwie. Jest to drugi pod względem wysokości budynek należący do grupy siedmiu wieżowców określanych jako Siedem Sióstr Stalina. Do 1976 roku był to najwyższy hotel na świecie.

Plany budowy wieżowców w Moskwie sięgają czasów rewolucji październikowej. Nowe, komunistyczne władze kraju chciały znacząco zmienić wygląd stolicy, budując liczne wieżowce, które miały pokazywać potęgę Związku Radzieckiego. Mimo powstania wielu projektów, do wybuchu II wojny światowej nie rozpoczęto prac nad żadnym z tych wieżowców.

Hotel Ukraina podczas budowy

Hotel Ukraina podczas budowy

Sytuacja zmieniła się dopiero po wojnie wraz z podpisanym 13 stycznia 1947 roku przez Józefa Stalina planem rozbudowy stolicy ZSRR. Jego częścią był plan budowy łącznie 7 wieżowców, wzorowanych pod względem stylu na amerykańskich drapaczach chmur w stylu neogotyckim i art deco. Najwyższym z planowanych budynków miał być gmach Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, a drugim co do wysokości miał być Hotel Ukraina.

Budowę hotelu rozpoczęto oficjalnie 7 września 1947 roku, ale faktycznie prace rozpoczęły się dopiero w 1953 roku. Powodem opóźnienia były problemy z projektem, który musiał uwzględniać trudny teren na którym miał powstać hotel. Zaprojektowany przez Arkadija Mordwinowa i Wiaczesława Ołtarzewskiego budynek zlokalizowano tuż przy brzegu rzeki Moskwa, na terenach podmokłych i niestabilnych.

Hotel Ukraina (fot. Gennady Grachev)

Hotel Ukraina (fot. Gennady Grachev)

W związku z tym architekci musieli zaprojektować wyjątkowo solidne fundamenty, które miały utrzymać 206-metrowy budynek. Mimo trudności, prace budowlane trwały 4 lata, a 25 maja 1957 roku budynek został oddany do użytku, stając się najwyższym na świecie hotelem. Hotel tworzy kompleks przypominający literę U. Centralna część wraz z 34-piętrowym wieżowcem to główna część hotelu, natomiast w dwóch odnogach umieszczono apartamenty.

Wnętrze hotelu urządzono z wyjątkowym przepychem, dekorując ściany setkami obrazów i płaskorzeźb. Ze względu na wielkość budynku, zainstalowano w nim wiele nowoczesnych systemów pozwalających na sprawniejszą obsługę budynku. Jednym z nich był centralny system do usuwania kurzu (odkurzacz centralny). Rury podłączane były w każdym pokoju lub korytarzu, a kurz trafiał do zbiornika w piwnicy, gdzie filtrowano go, a czyste powietrze wydmuchiwano poza budynek.

Hotel Ukraina (fot. Deensel/Wikimedia Commons)

Hotel Ukraina (fot. Deensel/Wikimedia Commons)

Mimo upływu lat Hotel Ukraina cały czas był jednym z najbardziej charakterystycznych i luksusowych budynków w Moskwie. W 2007 roku rozpoczęto trwający trzy lata remont. W jego trakcie wymieniono większość instalacji, odświeżono fasadę i unowocześniono wnętrze. Dzięki temu hotel otrzymał 5 gwiazdek.  Obecnie liczy on 505 pokoi, 38 apartamentów, 5 restauracji, salę konferencyjną i bankietową, bibliotekę, centrum spa, 50-metrowy kryty basen oraz przystań jachtową. W 1976 roku Hotel Ukraina utracił tytuł najwyższego hotelu na świecie na rzecz Westin Peachtree Plaza Hotel w Atlancie.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.