W latach 1979-1982 grupa francuskich filmowców zbierała w Polsce materiał do produkcji filmu Shoah. Oprócz nagrań przygotowywanych specjalnie z myślą o filmie, wykonali oni wiele nagrań dokumentujących ówczesną Polskę, zwłaszcza Warszawę. Poniższy film to godzinny materiał złożony z różnych ujęć przygotowanych przez tę ekipę.
W opisie filmu podany jest rok 1982, ale w praktyce nagranie powstało na przestrzeni kilku lat przed 1982 rokiem – na pewno przed Stanem Wojennym. Claude Lanzmann nakręcił w 1985 roku trwający 566 minut dokument o Holokauście zatytułowany Shoah. Film ten powstawał przez 11 lat, a materiały zbierane był w 14 krajach. Sam materiał filmowy zebrany wówczas liczył 350 godzin, a montaż zajął 5 lat. W dokumencie nie zawarto żadnych materiałów archiwalnych, a jedynie współczesne ujęcia z miejsc związanych z zagładą Żydów, a także liczne wywiady i rozmowy.
Produkcja spotkała się z bardzo negatywną opinią ówczesnych władz Polski, które krytykowały twórcę za jej antypolski charakter. Krytykowano w szczególności wątki pokazujące istnienie w Polsce antysemityzmu w okresie przedwojennym oraz brak informacji o Polakach pomagających Żydom. Zarzuty nie były do końca bezpodstawne, ponieważ sam Lanzmann miał dosyć tendencyjne podejście do przedstawionego tematu.
Mimo to, materiał nakręcony w Warszawie nie ma związku z filmem, ale za to świetnie pokazuje stolicę Polski w szczycie istnienia PRL.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.