Na wschodnim wybrzeżu Teneryfy znajduje się wyjątkowe, choć owiane tajemnicą miejsce. Mowa o Parque Etnográfico y Jardín Botánico Pirámides de Güímar, gdzie można podziwiać tajemnicze piramidy, których powstanie oraz historia wciąż nurtuje archeologów z całego świata.

Zagadkowa historia piramid

Sześć starożytnych piramid schodkowych, stanowiących dziś główną atrakcję Parku Etnograficznego w Güímarze, zostało zbudowanych wyłącznie z niewielkich skał wulkanicznych, bez użycia jakichkolwiek narzędzi czy materiałów spajających. Swoją strukturą oraz układem przypominają piramidy wzniesione przez prekolumbijskie ludy Ameryki Południowej. Wbrew temu, co sądzono jeszcze do niedawna, piramidy nie są jednak śladem żadnej starożytnej cywilizacji. Prawdopodobnie wzniesiono je stosunkowo niedawno – najwcześniej w XIX wieku. Kto i po co je zbudował? Tego wciąż nie udało się ustalić.

Piramidy w Güímar (fot. Berthold Werner)
Piramidy w Güímar (fot. Berthold Werner)

W poszukiwaniu wyjaśnienia

Niektórzy, w tym lokalni mieszkańcy, wciąż wierzą, że piramidy w Güímarze ułożone zostały przez ich przodków podczas typowych dla tamtego regionu prac rolniczych. Niegdyś układano bowiem kamienne stosy nieopodal pól uprawnych, by oczyścić okoliczne uprawy z zalegających na nich kamieni. Opinia o przypadkowym pochodzeniu piramid panowała aż do roku 1991, kiedy znany i ceniony na świecie antropolog norweski Thor Heyerdahl zauważył, że budowa piramid musiała zostać przeprowadzona w sposób przemyślany i dokładnie zaplanowany. Konstrukcja piramid okazała się zbyt uporządkowana, by można było uwierzyć, że wznieśli je naprędce niewykwalifikowani rolnicy.

Heyerdahl zwrócił uwagę także na podłoże, które zostało wcześniej oczyszczone i wyrównane. Piramidy musiałby zostać więc wybudowane w określonym celu, choć wciąż nie wiadomo jakim. Ponadto, wśród kamieni odnaleziono elementy XIX-wiecznej ceramiki, co definitywnie zaprzecza starożytnemu pochodzeniu piramid.

Piramidy w Güímar (fot. Berthold Werner)
Piramidy w Güímar (fot. Berthold Werner)

Güímarskie tajemnice

Ciekawostką, która dezorientuje wielu badaczy pozostaje fakt, że piramidy w Güímarze zostały wzniesione zgodnie z położeniem słońca podczas letniego i zimowego przesilenia. Wiedza astronomiczna była niegdyś podstawą dla budowniczych starożytnych piramid, tego typu praktyk dawno jednak zaniechano. Z tego powodu kompleks güímarskich piramid budzi więc jeszcze większe zdziwienie. Dla turystów takie, a nie inne położenie piramid ma jednak same zalety. Odwiedzający, którzy dotrą do parku w czasie przesilenia letniego będą mogli podziwiać podwójny zachód słońca.

Tajemniczy Ogród

Na tajemniczych piramidach nie kończą się jednak atrakcje güímarskiego Parku Etnograficznego. Na jego terenie znajduje się bowiem jeden z najciekawszych ogrodów w rejonie, jeśli nawet nie na świecie. Tajemniczy Ogród (Jardin Secreto), o którym mowa, to ogród w pełni poświęcony trującym roślinom. W jego zbiorach zobaczyć można zadziwiające swoimi kształtami oraz kolorami drzewa, krzewy i kwiaty, które za sprawą swoich trujących właściwości chronią się przed drapieżnikami lub niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. W parku znajduje się również ogród botaniczny prezentujący typową dla wyspy roślinność. W połączeniu z tajemniczymi piramidami to zadziwiający, pomnik przyrody, który koniecznie trzeba zobaczyć.

Źródło: www.r.pl/wyspy-kanaryjskie

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.