Znalezienie odpowiedzi na pytanie o źródła popularności strzelectwa rekreacyjnego wcale nie jest proste. Niektórzy odnajdują wyjaśnienie w atawistycznej potrzebie polowania i zabezpieczania własnego miejsca w piramidzie pokarmowej. Inni zwracają uwagę na aspekty historyczne i kulturowe, motywując zamiłowanie do broni naszą burzliwą przeszłością oraz koniecznością obrony tożsamości narodowej. A jeszcze inni uważają, że mężczyźni to duże dzieci, które nigdy nie dorastają, a broń palna to doskonała zabawka.

Popularne mity

Niezależnie od tego, którą wersję przyjmiemy, stale rosnąca popularność sportów strzeleckich nie budzi wątpliwości. Mitem jest stwierdzenie, że jest to zajęcie jedynie dla mężczyzn, gdyż w ostatnich latach cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem również wśród płci pięknej. Na czym polega strzelectwo rekreacyjne i od czego powinniśmy zacząć naszą przygodę z tym pięknym sportem?

Na początek rozprawmy się z dwiema popularnymi, choć całkowicie błędnymi, informacjami:

  1. Potrzebne jest pozwolenie na broń – to nieprawda, gdyż pozwolenie jest wymagane do zakupu broni palnej, jednak popularne wiatrówki, niezależnie od tego, czy będą w formie pistoletu, czy też karabinu, są zwolnione z tego obowiązku. Oczywiście taka broń, dopuszczona do obrotu musi spełniać określone normy prawne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno użytkownikowi, jak i osobom w jego otoczeniu.
  2. Zakup sprzętu to duży wydatek – to również jest błędne twierdzenie, ponieważ kwota nieco ponad 100 zł wystarczy, aby stać się posiadaczem krótkiej wiatrówki. Będzie to sprzęt o podstawowej funkcjonalności, pozwoli jednak poczuć przedsmak strzeleckiej przygody. Warto jednak nieco dołożyć, ponieważ w przedziale 200 – 300 złotych z łatwością znajdziemy broń o klasę wyższą. Satysfakcja z jej użytkowania z pewnością będzie dużo większa. Naturalnie, jeśli postanowimy uczynić ze strzelectwa nasze główne hobby lub będziemy chcieli zbliżyć się do poziomu profesjonalnego, to bez problemu znajdziemy pistolety za 2 000 złotych czy też karabiny za 5 000 złotych.
Mitem jest stwierdzenie, że strzelectwo to zajęcie jedynie dla mężczyzn, gdyż w ostatnich latach cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem również wśród płci pięknej (fot. pixabay.dom)

Mitem jest stwierdzenie, że strzelectwo to zajęcie jedynie dla mężczyzn, gdyż w ostatnich latach cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem również wśród płci pięknej (fot. pixabay.dom)

Broń długa czy krótka?

Wybór pomiędzy wiatrówką krótką, czyli pistoletem, a długą (karabinkiem) to już kwestia indywidualnych preferencji. Wiatrówka długa będzie się charakteryzowała większą mocą, lepszą celnością, ale także większą wagą. Wiatrówki krótkie są zdecydowanie lżejsze i bardziej poręczne. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podchodzimy do strzelectwa, jakie są nasze oczekiwania i ile czasu możemy mu poświęcić. Cechy konstrukcyjne, takie jak kaliber, sposób ładowania czy rodzaj zasilania, to zagadnienia na tyle szerokie, że przed zakupem warto skonsultować nasz wybór z kimś doświadczonym.

Polecamy skorzystanie z oferty specjalistycznych sklepów z bronią. Ich pracownicy posiadają nie tylko niezbędną wiedzę, ale także doświadczenie praktyczne i z pewnością pomogą w podjęciu właściwej decyzji. Zdecydowanie należy unikać zakupów bazarowych. Sprzęt o niepewnym pochodzeniu niesie ze sobą nie tylko ryzyko awarii, ale też stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Wybór pomiędzy wiatrówką krótką, czyli pistoletem, a długą (karabinkiem) to już kwestia indywidualnych preferencji (fot. pixabay.com)

Wybór pomiędzy wiatrówką krótką, czyli pistoletem, a długą (karabinkiem) to już kwestia indywidualnych preferencji (fot. pixabay.com)

Podziel się.