Fani lotnictwa z całego świata przybywają obecnie do Gdyni na kolejny wyścig serii Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Po raz pierwszy w historii imprezy odbywa się ona w Polsce. Obecnie są to jedne z najciekawszych i najbardziej widowiskowych wyścigów lotniczych na świecie. W mistrzostwach biorą udział jedynie najlepsi piloci.

Mistrzostwa składają się z serii 8 wyścigów, które odbywają się w różnych częściach świata. Rywalizuje w nich kilkunastu pilotów, w tym w klasie mistrzowskiej 12 najlepszych. Piloci mają za zadanie przelecieć przez tor zbudowany z nadmuchiwanych pylonów w jak najkrótszym czasie, nie mogąc ich dotknąć oraz lecąc z odpowiednią prędkością i wysokością. Umiejętności pilotów muszą być jak najwyższe, ponieważ lecą oni bardzo szybko (prędkość maksymalna biorących udział w zawodach samolotów to około 420-440 km/h) na wysokości zaledwie kilkunastu metrów nad ziemią. Jeden mały błąd może skończyć się tragicznie.

Historia wyścigów sięga roku 2005 kiedy to pierwsi piloci zaczęli brać udział w zawodach organizowanych w USA i Europie. W kolejnych latach grono pilotów powiększyło się, tak samo jak liczba wyścigów. Zmieniały się zasady, samoloty, miejsca organizacji wyścigów ale duch zawodów pozostawał ten sam. W 2010 roku po za kończeniu sezonu na blisko 3 lata impreza została wstrzymana. Po części ze względu na zmiany w przepisach bezpieczeństwa spowodowane zupełnie innymi imprezami, na których doszło do kilku incydentów i wypadków (nawet śmiertelnych). Również kryzys dał się we znaki. Na szczęście w 2014 roku impreza powróciła.

W tym roku impreza ta po raz pierwszy zawitała do Polski, a dokładniej do Gdyni. Tor wyścigów znajduje się tuż obok wybrzeża w samym centrum miasta. Tor ma długość około 5 km, także piloci muszą go pokonać bardzo szybko. W tym roku pylony między którymi latają piloci są nieznacznie wyższe i mają “aż” 25 metrów wysokości. Także rywalizacja jest naprawdę zacięta. Zawody trwają od 26 lipca do niedzieli 27 lipca. Dzień przed zawodami miała miejsce sesja treningowa.

Tor wyścigów Red Bull Air Race w Gdyni (fot. Red Bull Air Race)

Tor wyścigów Red Bull Air Race w Gdyni (fot. Red Bull Air Race)

Obecnie piloci biorący udział w Red Bull Air Race latają na 3 różnych typach samolotów – Zivko Edge 540, MXS-R i  Corvus Racer 540. Samoloty mają różne konstrukcje i właściwości aerodynamiczne, natomiast ich silniki oraz wykorzystywane śmigła są takie same. Mimo to, każdy samolot lata inaczej i ma inne możliwości.

W tym roku nastąpiło wiele zmian w regulaminie wyścigów. Oprócz zmian technicznych, wprowadzono nową klasę wyścigów – Challenger Cup, w której biorą udział nowi piloci. Najlepsi z nich dołączą do 12 najlepszych pilotów biorących udział w Mistrzostwach. Wśród nowych pilotów, walczących o udział w Mistrzostwach jest po raz pierwszy w historii polak – Łukasz Czepiela.

Więcej informacji na temat zawodów znajdziecie pod tym linkiem: Red Bull Air Race

Ze względu na bliskość imprezy postanowiłem wybrać się na nią z odpowiednim sprzętem fotograficznym i przygotować foto-relację z zawodów. Poniżej znajdziecie zdjęcia z sesji treningowej 25 lipca. Mimo, iż byłem na miejscu dosyć krótko, bo tylko 3-4 godziny, to powstało blisko 740 zdjęć! Te które znajdziecie poniżej są tymi najlepszymi. Jutro kolejny dzień zawodów i zapewne kolejne zdjęcia.

Red Bull Air Race cz.2

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.