W latach 1910-1970 brytyjska agencja Pathé News była jednym z większych producentów kronik filmowych emitowanych w kinach. Chociaż w lutym 1970 roku zaprzestali wyświetlania materiałów w kinach, przygotowanych zostało jeszcze sporo ciekawych materiałów, których nigdy nie zaprezentowano. Wiele z nich dotyczyło komunistycznej Polski.

Przepastne archiwa British Pathé są systematycznie odświeżane i publikowane na YouTubie. Wśród dostępnych materiałów jest całkiem sporo dotyczących Polski. Większość z nich opisana jest jako niewykorzystane materiały i datowana jest na 1971 roku.

Filmy przedstawiają życie w Polsce (głównie w Gdańsku) w czasach Edwarda Gierka. Możemy zobaczyć zarówno powstające inwestycje jak i sceny z życia codziennego. Niestety materiały nie mają dźwięku.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.