W serii książek Porównanie broni wydawnictwa Almapress kolejnym nowym tytułem wydanym w 2015 roku jest książka Porównanie broni – Samoloty bojowe II wojny światowej. Pod względem wykonania książka ta jest identyczna jak wcześniej pozycje autorstwa Michaela E. Haskewa.

Autor na 50 stronach opisuje różne rodzaje samolotów biorących udział w starciach powietrznych II wojny światowej. Porównania podzielone są na okresy, rodzaje samolotów oraz wybrane teatry działań. Znajdziemy więc zarówno samoloty bojowe – myśliwce i bombowce, jak i samoloty transportowe.

Na licznych barwnych wykresach porównano podstawowe parametry samolotów, ich uzbrojenie, zasięg, osiągi, a także wytrzymałość. Wszystko to w lekkiej i przyjemnej formie. Z drugiej strony książka ta podobnie jak wcześniejsze tytuły jest bardzo ogólnikowa. podane dane są bardzo suche, a krótkie opisy przy każdym porównaniu są nieco za małe.

Porównanie samolotów II wojny światowej to temat rzeka. Powstało wiele “ciężkich” publikacji na ten temat, w których skupiano się zwykle na porównaniu dwóch lub kilku konkretnych maszyn, także konkurencja w tej tematyce jest bardzo duża. Podobnie jak w przypadku pojazdów pancernych, jest to temat wart szerokiego opisania. Niestety książka Micheala E. Haskewa jest nieco za krótka i zbyt ogólna.

Brakuje szerszych opisów samolotów i danych na temat skuteczności bojowej. Podane w książce informacje są podstawą do oceny samolotów, ale to tylko suche dane liczbowe. Książka ta jest więc podobnie jak wcześniejsze tytuły skierowana bardziej do młodszych odbiorców i osób, które nie mają większej wiedzy na temat uzbrojenia z czasów II wojny światowej, ale chcieliby poznać jakieś podstawy.

Porównanie broni - Samoloty bojowe II wojny światowej

Porównanie broni – Samoloty bojowe II wojny światowej

6

Porównanie broni - Samoloty bojowe II wojny światowej to czwarta książka serii Porównanie broni wydawnictwa Almapress. Tym razem Michael E. Haskew podjął się trudnego zadania porównania samolotów bojowych.

  • Ocena użytkowników (1 głosów) 4
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.